Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. november 2016

Trump aj Clintonová tri dni pred voľbami bojovali o voličov na Floride

Clintonová má náskok v štátoch, ktoré môžu byť vo voľbách rozhodujúce, ale jej náskok sa zmenšil po odhalení spred týždňa, že FBI preveruje novú sériu jej e-mailov.

Republikán Donald Trump a demokratka Hillary Clintonová vstúpili do posledných troch dní kampane pred americkými prezidentskými voľbami tak, že dnes podnikli konkurenčné podujatia v štáte Florida, ktorý patrí ku kľúčovým nerozhodnutým štátom a môže mať zásadný vplyv na hlasovanie v utorok 8. novembra. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.

Clintonová a Trump sa ešte snažia zaujať argumentmi amerických voličov a cestujú krížom-krážom po USA v nádeji, že v posledných chvíľach na zhromaždeniach presvedčia nerozhodnutých voličov.

Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že Clintonová má náskok v štátoch, ktoré môžu byť vo voľbách rozhodujúce, ale jej náskok sa zmenšil po odhalení spred týždňa, že americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) preveruje novú sériu jej e-mailov v súvislosti s kauzou, ako zaobchádzala s tajnými informáciami počas svojho pôsobenia v kresle ministerky zahraničných vecí.

O voličov v nerozhodnutých štátoch zvádzajú prezidentskí kandidáti najväčší boj, pretože títo voliči sa môžu prikloniť buď k republikánom alebo k demokratom. Aj prezidentské voľby v roku 2000 rozhodli práve občania na Floride, keď spor okolo hlasov a ich nové prepočítavanie sa dostali až na najvyšší súd USA, ktorý rozhodol v prospech republikána Georgea W. Busha. Ten zvíťazil nad demokratom Alom Goreom.

Podľa spriemerovaných výsledkov prieskumov verejnej mienky na Floride vedie Clintonová o približne jedno percento - čo naznačuje, že hlasovanie bude naozaj tesné.

Trump zorganizoval dnes dopoludnia zhromaždenie v meste Tampa na Floride, kde pokračoval v kritizovaní Clintonovej za podporu Obamovho zákona o zdravotnej starostlivosti, známeho ako Obamacare. Kritika nasledovala po oznámení, že poistenie sa na budúci rok zvýši.

"Ak vyhráme, zruším to," vyhlásil Trump.

Inzercia

Republikánsky kandidát zopakoval útok proti Clintonovej, keď povedal, že on vedie agresívnejšiu kampaň, lebo jej "chýba životná sila".

Trump dnes viedol kampaň aj v štátoch Severná Karolína, Nevada a Colorado. Trump tam davu stúpencov oznámil, že sa tento víkend neplánovane zastaví tiež v Minnesote, tradičnej bašte demokratov - tento štát pritom nehlasoval za republikána od roku 1984.

Trump podľa očakávania zavíta aj do štátov Pensylvánia a Michigan, dvoch ďalších bášt demokratov, ktoré nevolili republikánov od roku 1988.

Clintonová začala dnešný deň na Floride zastávkou v Komunitnom centre vo West Miami, čo je mesto kubánskych Američanov. Po jej boku stála telenovelová hviezda Jencarlos Canela, rodák z floridského mesta Miami, ale s kubánskym pôvodom.

Potom demokratka navštívila svoju kanceláriu v miamskej štvrti Little Haiti, kde žije veľká komunita haitsko-amerických obyvateľov. Ku Clintonovej sa pripojila Sybrina Fultonová, matka Trayvona Martina - neozbrojeného černošského tínedžera, ktorého v roku 2012 zastrelil floridský člen stráže George Zimmerman.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.