Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
05. 11. 2016, 18:58

Ľudia, Soros nám chce ukradnúť voľby! (naši blogeri v Amerike)

Sedeli sme s priaznivcami Donalda Trumpa, ktorí spochybňujú zažité predsudky: nie je to armáda frustrovaných ľudí, ale bohatšia a spokojná stredná trieda z amerických predmestí.
Ľudia, Soros nám chce ukradnúť voľby! (naši blogeri v Amerike)

Na snímke odznaky republikánskeho prezidentského kandidáta Donalda Trumpa. Foto TASR/AP

Na parkovisku vidíme veľké americké autá, oblepené politickými heslami "Trump/Pence 2016", "Nesiahajte na moju zbraň", alebo "Veteráni za Trumpa", čo je neklamným znakom, že sme na správnom mieste. Ako vchádzame do reštaurácie, ovanie nás silný zápach rýb, morských plodov a prepáleného oleja. Prevádzka sa nachádza hneď pri diaľnici, v mestečku Marriette, na predmestí Atlanty. O siedmej hodine sa tu má uskutočniť koordinačné predvolebné stretnutie podporovateľov Donalda Trumpa a konzervatívnych aktivistov. Vládne tu dobrá nálada, v oddelenej jedálni sa zhromažďujú usmievaví a prívetiví ľudia.

Treba byť v strehu

Zväčša ide o biele manželské páry v zrelom veku, prípadne na dôchodku, so slušným príjmom a životným štandardom. Starší pán v červenej šiltovke so sloganom "Make America Great Again" otvára schôdzu a informuje o doterajšej volebnej účasti v jednotlivých častiach štátu Georgia, o množstve rozdistribuovaných plagátov, posterov a odznakov. Postupne sa pri mikrofóne striedajú ďalší účastníci neformálnej schôdze, po každom vystúpení nasleduje potlesk.

Osadenstvo popri jednotlivých prejavoch nezáväzne diskutuje a pojedá rybie špeciality. Je zjavné, že každý má potrebu aspoň krátko vystúpiť a povedať zopár slov na adresu volebného úsilia, prípadne pokritizovať Hillary Clinton. Uvedomujeme si, že hlavným cieľom prítomných je nielen politická agitácia pred voľbami, láska k Trumpovi, prípadne nenávisť ku Clintonovej. Ide zároveň o hobby, prirodzenú potrebu sa socializovať, spoznať nových ľudí, a to na základe spoločného veku a záujmov.

Na omnoho apolitickejšom Slovensku sa ľudia stretávajú v záhradkárskych spolkoch, združujú v denných centrách pre seniorov, alebo na zhromaždeniach majiteľov automobilových veteránov. USA sú krajina, kde sa občiansky aktivizmus, silný komunitný princíp a politické povedomie aj napriek istému úpadku ešte stále berú ako prirodzená súčasť života. "Treba sa modliť aj za priaznivcov Hillary Clintonovej. Vieme, že sa mýlia, ale Boh je veľkodušný a odpúšťa, preto aj my im musíme odpustiť," hovorí útla a dobrosrdečne pôsobiaca pani v zrelom veku. Do vekovej skladby "55+", nezapadá mladý muž okolo 18-20 rokov, ktorý pripomína slušne vychovaného vnúčika (dosť dobre možné, že naozaj došiel so svojimi starými rodičmi) a triedneho premianta.

Učastníkov schôdzky informuje o volebných trendoch a preferenciách v jednotlivých štátoch. Každý údaj, ktorý Trumpa stavia do čela volebného zápolenia, je odmenený búrlivým potleskom. Mladík hovorí, aká dôležitá je volebná účasť, a zároveň upozorňuje prítomných, že treba byť v strehu, lebo voľby môžu byť zmanipulované. "Pozor, volebné automaty vlastní George Soros, môjmu kamarátovi pri volebnom akte hackli volebnú mašinu!" V miestnosti nasleduje zdesenie a rozčarovanie, no niekto sa vecne a racionálne pýta, akým spôsobom k hacknutiu došlo, prípadne či to jeho kamarát oznámil na príslušných miestach. Touto otázkou je mladý agitátor zjavne zaskočený, mierne sa zapýri a dáva vyhýbavú odpoveď, že jeho kamarát sa už odsťahoval z Georgie.

Ako nám tlieskali Trumpovci

Trochu neskôr prichádza energická Claire, aktivistka, ktorú sme už spomínali v predošlom texte. Má plné ruky volebných materiálov a prítomní ju vítajú potleskom. Je zjavné, že naša nová kamarátka je akousi neformálnou líderkou konzervatívnych aktivistov. Po krátkej informácii o organizácii a logistike kampane nás pozýva, aby sme účastníkov pozdravili a vysvetlili, prečo sme merali takú dlhú cestu zo Strednej Európy do USA.

Obaja sme sa snažili povedať niečo, s čím sa stotožňujeme a zároveň sa vyhnúť explicitnej podpore Trumpa. Môj brat Oliver vo svojom prejave apeluje na auditórium, aké dôležité je využiť hlasovanie vo voľbách, ktoré považuje za sviatok demokracie. Spomína na konzervatívnu ikonu a hrdinu všetkých republikánov, Ronalda Reagana, ktorému sme vďační, že dnes žijeme v slobode, za čo ho osadenstvo odmeňuje búrlivým potleskom. Ja nadväzujem v podobnom duchu. Pripomínam, že silné, stabliné a vypočítateľné USA sú v záujme celej Európy, že Američania sú našimi spojencami v rámci NATO. "Pred 27 rokmi, vďaka spojenej snahe Ronalda Reagana, pápeža Jána Pavla II a Margaret Thatcherovej došlo k pádu železnej opony, rozpadu Sovietskeho zväzu a nastoleniu demokracie v celej Strednej Európe...” pokračujem podobným, mierne patetickým štýlom - Američania pátos zbožňujú - za čo ma auditórium odmení standing ovation.

Ako kráčame naspäť k nášmu stolu, ľudia nám potriasajú rukou, potľapkávajú po pleci, zaujímajú sa o Slovensko a Strednú Európu. Skrátka, vďačné a pozorné auditórium. Počas ďalších príspevkov si k nám prisadne drobný, fúzkatý pán okolo šesťdesiatky. Predstavuje sa ako vojnový veterán, ktorý bol na misii v Etiópii. Začne nás nenásilne a v duchu Trumpovej kampane presviedčať o (podľa nás nebezpečnej) predstave, ktorá je v rozpore so zahraničnou orientáciou republikánov od roku 1945. “Viete, áno, Sovietsky zväz, komunizmus bol problém, ale ten sa rozpadol. Dnes musím povedať, že rešpektujem Rusko a Putina, je to patriot a chce mať silný štát. Podobne v Sýrii...Obama je slabý...rešpektujem aj Asada...” Pán sa časom vracia na svoje miesto, keďže náš rozhovor preruší príchod Hillary Clintonovej. Teda, nie je to Hillary Clinton osobne, len jedna z aktivistiek, ktorá má jej masku a tričko “Lock her up!”, teda niečo ako “Do basy!”

Spoločenstvo zatrpknutých? Kdeže

Program sa chýli ku koncu a jedáleň sa postupne vyprázdňuje. Mnohí ľudia sa pristavia, ďakujú nám za naše prejavy, sú milí a priateľskí. Pri osobnom rozhovore vôbec nepôsobia ako zlovoľná a frustrovaná armáda Donalda Trumpa, ktorú Hillary Clinton povýšenecky nazvala “the basket of deplorables”, teda niečo ako “spoločenstvo zatrkpnutých”. Naopak, sú to slušní, pozorní, pozitívne a optimisticky naladení Američania. Ide o strednú a staršiu generáciu, ktorá si pamätá pohodové 50-60. roky, prosperitu, tradičnú morálku a pokojný rytmus amerických predmestí.

Dnešná hektická doba, globalizácia, imigrácia a dynamicky sa meniaca tvár USA pre nich predstavujú inštinktívne ohrozenie sveta, ako ho poznali a v ktorom sa cítili bezpečne. Aj preto vidia odpoveď na svoje obavy z budúcnosti v osobe Trumpa. Ten im možno najviac zo všetkého pripomína šerifa z amerického malomesta, trochu drsného a vulgárneho, no schopného nastoliť pokoj a poriadok.

Trump túto psychologickú “retro” túžbu šikovne využíva a nepriamo sľubuje návrat do minulosti. Naši "Trumpovci" sú milí a ústretoví, ponúkajú nám dokonca odvoz do centra Atlanty, od ktorého sme vzdialení možno aj 20 kilometrov. Až na nedôveryhodné konšpirácie o Sorosovi a chválu Asada sme s prívržencami Donalda Trumpa strávili mierne surrealistický, no príjemný večer.

A ešte máme pre vás bonus v podobe krátkej videoreportáže. Juraj Kríž sa na uliciach Birminghamu v Alabame, ktorá je baštou republikánov, pýtal ľudí, ako budú voliť. 

 

Juraj Kríž sa spolu so svojím bratom Oliverom vydali na volebnú tour po vybraných amerických štátoch a my sme sa s nimi dohodli, že nám budú pravidelne posielať reportáže a postrehy z toho, čo zažijú. Viac o našich blogeroch tu.

 

Odporúčame

Čo sa deje v Mosule

Čo sa deje v Mosule

Iracko-kurdsko-americké jednotky sa blížia k mestu Mosul, ktorý je pod kontrolou Islamského štátu. Prinášame text anonymného blogera, ktorý opisuje, čo sa deje v Mosule.