Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
17. december 2010

KULTUREVUE: Všetko, čo ste nevedeli o bratislavskom dóme

Vedeli ste, že v bratislavskom Dóme svätého Martina nájdete opice, ktoré hrajú na gajdy? Alebo že Donnerova socha sv. Martina bola pol storočia „vyhostená“ za kostol? Počuli ste, že do tohto chrámu chodil počúvať evanjelické kázne Gabriel Bethlen? Aj tieto otázky kladú čitateľom autori knihy Dóm s p...

Vedeli ste, že v bratislavskom Dóme svätého Martina nájdete opice, ktoré hrajú na gajdy? Alebo že Donnerova socha sv. Martina bola pol storočia „vyhostená“ za kostol? Počuli ste, že do tohto chrámu chodil počúvať evanjelické kázne Gabriel Bethlen?

Aj tieto otázky kladú čitateľom autori knihy Dóm s podtitulom Katedrála svätého Martina v Bratislave (LÚČ 2010, 603 strán, 58€) – cirkevný historik Jozef Haľko a fotograf Štefan Komorný. Nielen, že otázky kladú, ale na ne aj dôsledne odpovedajú. Kniha, ktorá je v poradí 798. publikáciou vydavateľstva LÚČ, je bohatou zbierkou nádherných fotografií katedrály na kvalitnom papieri, v celej jej majestátnosti, ale i v početných detailoch. Na šesťsto stranách rieši rébusy ukryté v erboch na stenách dómu, detaily o oltári architekta Lipperta či o pomníku Petra Pázmanya a množstvo ďalších tajomstiev.

Devätnásť korunovácií

Kniha zobrazuje bratislavský dóm aj ako dejisko početných korunovácií uhorských panovníkov. „Celkom devätnásťkrát sem cez južnú predsieň vstúpili designovaní panovníci, aby sa tu nad nimi autority Cirkvi modlili za pokoru, bohabojnosť, chrabrosť i sociálnu empatiu. Okolo tisíc kňazov tu prijalo kňazskú vysviacku, najmenej stopäťdesiattisíc detí krst, tisíce mladých sviatosť birmovania,“ píše sa v resumé knihy.

Na jej stránkach autori popisujú priebeh korunovácie, presné znenie niektorých modlitieb či prehľad korunovaných panovníkov a korunujúcich arcibiskupov a kardinálov. Požehnanie pre vykonávanie svojho úradu tu získali panovníci ako Maximilián I., Leopold I., Mária Terézia či Ferdinand V.

Príbeh koruny

Počas súčasnej rekonštrukcie veže bola po 105 rokov z 85-metrovej výšky znesená aj koruna vysoká ako priemerný človek. Historik Haľko v knihe odkrýva aj príbeh tohto historického artefaktu. Horolezec Michal Kozmál, ktorý korunu pri znášaní istil, sa vyznáva, že to pre neho bol historický zážitok. V útrobách vzácnej koruny sa navyše našli dokumenty o jej histórii, ako aj dobové noviny. Zrekonštruovanú a pozlátenú korunu vystavili koncom septembra v priestoroch dómu.

Kniha Dóm do hĺbky rozoberá všetky historické a kultúrne aspekty súvisiace s katedrálou, ktorá je jedným z najznámejších symbolov nášho hlavného mesta. Zároveň je pre milovníkov histórie a Bratislavy umeleckým knižným a možno aj dobrým typom na hodnotný darček pod vianočný stromček.

Mária Škvarlová

Ilustračné foto: skyscrapercity.com, abu-bratislava.sk

Inzercia

Odporúčame

ROZHOVOR: Náboženstvo mení slovenských Rómov

ROZHOVOR: Náboženstvo mení slovenských Rómov

O tom, čo do rómskych komunít na Slovensku priniesli náboženské misie, ako Rómovia potrebujú Boha a oduševneného vodcu, hovoria pre Postoy.sk organizátori výskumu o vplyve náboženstva na sociálnu zmenu života v rómskych komunitách, Tatiana Podolinská a Tomáš Hruštič z Ústavu etnológie SAV. Čo bolo ...

KULTUREVUE: Hľadanie stratenej politiky

KULTUREVUE: Hľadanie stratenej politiky

Kam sa vytráca politika? Prečo občania sympatizujú s „úradníckou“ vládou viac než s tou, ktorá vzišla z demokratických volieb? Čo charakterizuje súčasnú „spoločnosť zábavy“? Kam až môže EÚ zájsť vo svojej integrácii? Politológ Petr Fiala v zbierke svojich esejí pozýva čitateľa rozmýšľať nad odpoveďa...