Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. november 2016

Clintonova nadácia priznala dar od Kataru

Existuje aj podozrenie, že štáty za poskytnutie daru mohli získavať podporu a pomoc ministerstva zahraničných vecí USA, ktorému Clintonová v tom čase šéfovala.

Nadácia rodiny Clintonovcov, ktorá bola terčom ostrej kritiky Republikánskej strany, dnes potvrdila, že od oficiálnych predstaviteľov Kataru získala ako dar milión dolárov. Hillary Clintonová bola v tom čase ministerkou zahraničných vecí, ale svoj rezort o tomto dare neinformovala, aj keď sa zaviazala, že tak urobí v prípade každého veľkého daru od zahraničných vlád.

Ako prezidentská kandidátka Demokratickej strany je teraz Clintonová terčom ostrej kritiky za to, že nadácia založená jej manželom Billom po jeho odchode z Bieleho domu prijímala dary zo zahraničia. Existuje aj podozrenie, že dané štáty za to mohli získavať podporu a pomoc ministerstva zahraničných vecí USA, ktorému Clintonová v tom čase šéfovala.

Katarské úrady spomínaných milión dolárov ako dar Clintonovej nadácii prisľúbili v roku 2011. Malo ísť o dar k 65. narodeninám Billa Clintona, ktorý si mal šek prevziať osobne o rok neskôr na stretnutí s katarskými predstaviteľmi. Uvádza sa to v e-maili od terajšieho šéfa Clintonovej predvolebného štábu Johna Podestu, ktorý v októbri zverejnila platforma WikiLeaks.

Predstavitelia nadácie Clinton Foundation ešte v októbri odmietali potvrdiť prijatie daru od Kataru. Hovorca nadácie Brian Cookstra tento týždeň akceptovanie daru potvrdil, ale nespresnil, či sa uskutočnilo aj avizované osobné stretnutie s Clintonom.

Katarské veľvyslanectvo vo Washingtone a vláda v katarskej Dauhe sa k záležitosti odmietli vyjadriť, informovala agentúra Reuters.

Americké ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že nemá záznam od Clinton Foundation o prijatí peňazí od Kataru. Ministerstvo dodalo, že bolo povinnosťou nadácie informovať "o daroch, ktoré si vyžadujú pozornosť". Reuters poznamenal, že na doplňujúce otázky ohľadne katarského daru ministerstvo odmietlo odpovedať.

Inzercia

Podľa webovej stránky nadácie za posledné roky od Kataru prijala sumu od jedného do piatich miliónov dolárov.

Vedenie Clinton Foundation avizovalo, že v prípade víťazstva Hillary Clintonovej vo voľbách už nebude prijímať peňažné dary od zahraničných vlád a ukončí tie svoje programy, ktoré sú od nich závislé.

Dobročinnú nadáciu Clinton Foundation založil Bill Clinton v roku 2001 po tom, ako opustil Biely dom. V uplynulých rokoch sa mu na nadačné projekty podarilo získať miliardy dolárov, a to aj od politických sympatizantov svojej rodiny. Peniaze prichádzali aj zo Saudskej Arábie, čo vyvolalo ostrú kritiku republikánov.

Ich kandidát pre blížiace sa voľby Donald Trump počas predvolebnej kampane Clintonovú opakovane obviňoval z korupcie a poskytovania služieb krajinám, ktoré prispievali do pokladnice clintonovskej nadácie. Republikáni avizovali, že v prípade Trumpovho víťazstva začnú viesť voči Clinton Foundation vyšetrovanie.

Odporúčame