Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
04. 11. 2016, 00:00

My volíme Hillary (naši blogeri v Amerike)

Keď sa Bushovci spoja s Obamovcami. Čo sa ešte musí stať, aby Donald Trump napokon vyhral? Štyri dôležité informácie k americkým voľbám.
My volíme Hillary (naši blogeri v Amerike)

Na snímke Michelle Obamová objíma exprezidenta USA Georgea W. Busha, vpravo prezident Barack Obama, vľavo bývalá prvá dáma Laura Bushová počas otvorenia nového Národného múzea afroamerických dejín a kultúr, 24. september 2016. Foto TASR/AP

Tentoraz prinášame prehľad najdôležitejších informácií o prebiehajúcich amerických voľbách. Pre Donalda Trumpa sa to napriek istému obratu nevyvíja najlepšie, ale ešte stále má nádej.  

Fenomén "early voting" 

V posledných rokoch zaznamenal americký volebný systém rapídny nárast využívania inštitútu "early voting", teda možnosti odovzdať svoj hlas pred samotným dňom konania volieb.

Kým v prezidentských voľbách v roku 1992 odovzdalo svoj hlas predčasne iba sedem percent Američanov, v roku 2012 to už bolo vyše 31 percent voličov. Cieľom tohto inštitútu je spriechodniť volebný akt počas samotného volebného dňa, zároveň môžu politické strany na základe priebežného hlasovania vyhodnotiť, ako sa im darí v jednotlivých štátoch - a tomu prispôsobiť mobilizáciu voličov aj celú kampaň.

Analytici zas dokážu na základe predčasného hlasovania vyhodnotiť volebné trendy, účasť demokratov i republikánov, a vďaka analógiám z minulých rokov spoľahlivejšie odhadnúť výsledok volieb. V posledných dňoch sa tak objavujú nové a nové prieskumy, ktoré su mnohokrát protichodné, prípadne nepresné.

Niektoré čísla sú však veľavravné: doposiaľ v USA odvolilo viac než 24 milióna občanov. V prípade nerozhodných štátov, ktoré raz volia jednu, inokedy druhú stranu, majú demokrati predbežne výrazný náskok pred republikánmi v pomere zhruba 6 miliónov hlasov ku 5 miliónom. Výrazná je zatiaľ volebná účasť Hispáncov, čo nemusí byť dobrá správa pre Donalda Trumpa, ktorý postavil svoju kampaň na odpore voči migrácii z Mexika. Na druhej strane, ukazuje sa, že za Trumpa nehlasujú len bieli muži s nižším, alebo stredným vzdelaním, ale aj vzdelanejší bieli Američania, vrátane žien.

Ak sa tento trend potvrdí aj v deň hlavných volieb, znamenalo by to, že USA sú totálne rozdelenou krajinou. Na jednej strane biela, bohatšia a konzervatívna Amerika na predmestiach, na druhej strane progresívna a ľavicovejšia Amerika menšín z veľkých miest. 

George “Doubeya” Bush Jr. (asi) volí Hillary Clinton

Podľa informácií Georga Prescott Busha, synovca 43. prezidenta Georga Busha juniora a vnuka 41. prezidenta Georga Busha staršieho, bude aj Bush junior hlasovať za Hillary Clinton. “Doubleya” (texaský akcent, akým Bush zvykol vyslovovať iniciálku W. svojho stredného mena “Walker”), bývalý prezident USA (z rokov 2000 až 2008), je tak ďalším z dynastie Bushovcov, ktorý napriek celoživotnej príslušnosti k republikánom dá hlas demokratke.

Kathleen Harrington Kennedy Townsend, dcéra Roberta F. Kennedyho, uverejnila už v septembri na svojom Facebooku fotografiu s Bushom starším, kde avizovala, že prezident USA (z rokov 1988 až 1992) bude tiež hlasovať za Hillary Clinton. Podobne sa pravdepodobne zariadi aj Jeb Bush, mladší brat G. Busha, ex-guvernér Floridy a neúspešný protikandidát Trumpa v republikánskych primárkach.

Bushovci tak rozšíria zoznam vrcholných republikánskych činiteľov, ktorí podporia demokratku. V prípade Trumpovej kampane sa len posilní naratív, že Bushovci aj Clintonovci patria do rovnakej čeliadky skorumpovaného politicko-ekonomického establišmentu, ktorému nezáleží na bežných ľuďoch.

Trump stále žije

Chris Chilliza, komentátor denníka Washington Post, priniesol analýzu, v ktorej rozoberá teoretické šance Trumpa získať magických 270 hlasov voliteľov a stať sa tak prezidentom USA. Jeho možnosti sú pomerne obmedzené, no teoreticky sa nedajú vylúčiť.

Trump by musel zvíťaziť vo všetkých štátoch, v ktorých vyhral Mitt Romney v roku 2012, plus preraziť v nerozhodných štátoch Colorado, Iowa, Ohio, New Hampshire a Florida. Najviac sa môže nominantovi republikánov dariť v Iowe a Ohiu, najväčšou výzvou sú New Hampshire a Colorado s výraznou hispánskou menšinou.

Je tu ešte iná teoretická možnosť. Trump by vďaka svojej príťažlivosti pre bielych “blue-collar” voličov (robotnícke profesie) mohol vykompenzovať prehru v niektorom z vyššie uvedených štátov víťazstvom v tradične demokratických štátoch, ako sú Michigan, Maine, Pensylvánia, alebo Wisconsin. Tento scenár sa však stále javí ako vysoko nepravdepodobný.

Hillary Clinton si v modrých štátoch systematicky a dôsledne budovala svoj “ochranný val”, v ktorom má náskok zvyčajne 8 až 10 percent hlasov. Navyše, každý z potenciálnych scenárov počíta s tým, že Trump musí zvíťaziť na Floride, v opačnom prípade nemá šancu (Florida má, podobne ako New York, 29 voliteľov, Texas 38, a najväčšia Kalifornia 55).

Preto obidve kampane sústredia masívne finančné i ľudské zdroje do Floridy. Je tak pravdepodobné, že podobne ako v roku 2000 rozhodne o novom prezidentovi USA práve Florida.

James Comey ako nový J. Edgar Hoover?

Je známe, že súčasný riaditeľ FBI James Comey sa dostal do stredu politického diania, keď oznámil, že sa objavili nové e-maily Hillary Clinton, ktoré bude FBI vyšetrovať. FBI spočiatku nevyšetrovala Clintonovú, ale bývalého kongresmana A. Weinera, kvôli jeho správam s explicitne sexuálnym obsahom, ktoré posielal neplnoletým.

Problémom je, že Weinerovou manželkou je Huma Abedine, jedna z najbližších spolupracovníčok Clintonovej a FBI objavila novú elektronickú poštu s kontroverzným obsahom, ktorý sa týka práve Clintonovej.

Mnohí si kladú otázku, prečo šéf FBI informoval o živom spise v takom krátkom čase pred voľbami, bez zverejnenia bližších informácií. Comeyho tiež demokrati obvinili z pokrytectva, keďže pred mesiacom rozhodol, že FBI nebude informovať o podozreniach zo zasahovania Ruska do domácej politiky, ktoré sa mali uskutočniť prostredníctvom nabúrania e-mailov.

Comey tento krok odôvodnil príliš krátkym časom do volieb. Riaditeľa FBI už nepriamo kritizoval aj prezident Obama, alebo konzervatívna komentátorka Jennifer Rubin, ktorá zvyčajne vystavuje Hillary tvrdej kritike. Niektorí dokonca šéfa FBI prirovnávajú k zakladateľovi FBI a jej prvému riaditeľovi J.E. Hooverovi, ktorý sa kvôli prístupu k tajným informáciám, kompromateriálom a obrovskému vplyvu agentúry stal výrazným hráčom. Nielenže dohliadal na vnútornú bezpečnosť krajiny, ale aktívne ovplyvňoval politickú hru. Podobne ako teraz James Comey.

Odporúčame

Čo sa deje v Mosule

Čo sa deje v Mosule

Iracko-kurdsko-americké jednotky sa blížia k mestu Mosul, ktorý je pod kontrolou Islamského štátu. Prinášame text anonymného blogera, ktorý opisuje, čo sa deje v Mosule.