AKTUÁLNE: Cena Jána Langoša pre odporcov komunizmu

V piatok sa v Bratislave odovzdávali Ceny Jána Langoša. Laureátmi sa tentokrát stali slovenskí katolícki disidenti Vladimír Jukl a Silvester Krčméry a v medzinárodnej sekcii kubánske Dámy v bielom.

Dvojica slovenských disidentov je u nás pomerne neznáma, napriek tomu, že počas komunizmu, aj v čase najtvrdších 50. rokov, tvorili kľúčovú kostru protirežimového disentu. Hnutie Dámy v bielom je zas kritikom jedného z posledných komunistických režimov na svete.

Generáli tajnej cirkvi

Ako žiaci charizmatického chorvátskeho kňaza Tomislava Kolakoviča (patrili do jeho skupiny "Rodina") boli Krčméry s Juklom hneď po skončení vojny pre náboženský aktivizmus sledovaní políciou, ktorá bola aj pred prevratom ovládaná komunistami. Zatkli ich už v januári 1946, ale čoskoro boli prepustení. Vážnejšie sa nimi ŠtB začala zaoberať až po roku 1948. Opätovne boli zadržaní v lete 1951, nasledovala niekoľkomesačná vyšetrovacia väzba - u Jukla 10-mesačná, u Krčméryho trojročná (!) - spojená s tvrdým psychickým a fyzickým mučením (50-hodinové státie v cele bez prestávky, samotka, tvrdé výsluchy a pod.). V súdnych procesoch dostali Jukl 25 a Krčméry 14 rokov väzenia. Pamätná je Krčméryho obhajobná reč počas procesu, kde obvinenia odmietol a okrem iného povedal: "Vy máte síce v rukách moc, ale my máme pravdu." Príznačné tiež je, že hoci počas väzby mali možnosť dostať amnestiu, odmietali to a žiadali revíziu procesu, keďže sa "necítili byť vinní".

K téme:
Môj disident? Silvo Krčméry
Kubánski disidenti opustia väzenie. Vďaka cirkvi?
Zdieľať

Po prepustení na slobodu, po trinástich rokoch a na podmienku, začali podľa ešte predprevratových Kolakovičových pokynov organizovať medzi vysokoškolákmi náboženské spoločenstvá. Stretávali sa tajne v bytoch, a napriek neustálemu sledovaniu tajnou službou sa im vďaka týmto malým skupinkám podarilo vytvoriť prepojenú sieť aktívnej podzemnej cirkvi s dosahom na celé Slovensko. Z niektorých významných verejných úspechov sa dá spomenúť napr. zorganizovanie Šaštínskej púte v roku 1984, kde prišlo 10 000 mladých ľudí, spoluorganizovanie pamätnej púte na Velehrad v lete 1985 (100 000 účastníkov), podpisovej akcie za náboženskú slobodu zo začiatku roku 1988 (v rámci ČSSR sa zapojilo pol milióna ľudí, zo Slovenska 300 000), či Sviečkovej manifestácie z marca 1988 (niekoľko tisíc účastníkov). Každá takáto náboženská akcia bola otvoreným protestom proti režimu. Ako v laudatiu nazvanom Blahoslavení na druhú povedal prof. Krčméry (Silvestrov synovec), "ich úžasné svedectvo nám pomáha prežiť".

Niekoľko unikátnych výpovedí Krčméryho a Jukla je zaznamenaných v podobe videorozhovorov na webstránke Ústavu pamäti národa - Vladimír Jukl, Silvester Krčméry.

Dámy v bielom

V roku 2003 kubánska polícia pozatýkala a uväznila 75 kritikov Castrovho režimu, ich rodiny dala sledovať a znemožnila im prístup k zamestnaniu, čím im tvrdé životné podmienky v komunistickej krajine ešte viac sťažila. Ako reakcia na to vzniklo hnutie Dámy v bielom (Damas de Blanco), ktoré tvoria manželky, sestry, dcéry, tety a priateľky väzňov. Rôznymi nenásilnými spôsobmi (pokojnými protestnými pochodmi v bielom oblečení, hladovkami...) sa usilujú o ich prepustenie, vo väčšine prípadov sa im to už aj podarilo. Osudy "väzňov svedomia" sú sledované po celom svete, viacerí politici si jednotlivých väzňov adoptovali a ich rodinám posielajú finančnú podporu.

Cenu Jána Langoša si za Dámy v bielom prišla prevziať Gisela Sánchez Verdecia, ktorej manžela si pred niekoľkými rokmi adoptovali traja slovenskí europoslanci, Milan Gaľa, Zita Pleštinská a Peter Šťastný, ktorý mal počas odovzdávania ceny aj blahoprajný príhovor. Manžela pani Verdecie sa podarilo prepustiť na slobodu, spolu s rodinou žijú v španielskej Valencii a ak dostanú politický azyl, chystajú sa vycestovať za staršou dcérou, ktorá sa v rámci utečeneckého programu pred vyše rokom dostala do USA. V laudatiu premiérka Iveta Radičová vyzdvihla úlohu Dám v bielom a zakončila ho prianím, "aby moc bezmocných a sila slabých čo najskôr zvíťazila aj v tomto kubánskom príbehu, pretože je aj náš."

Pozrite si niekoľko videozáznamov z odovzdávania Ceny Jána Langoša, ktoré pre Postoy.sk zaznamenal František Neupauer:

Laudatio profesora Vladimíra Krčméryho na Vladimíra Jukla a Silvestra Krčméryho.

Príhovor Vladimíra Jukla.

Brat Silvestra Krčméryho prednáša adventnú modlitbu, ktorú sa modlievali S. Krčméry s V. Juklom.

Lukáš Obšitník

Foto: inzine.sk, cofc.edu
Video: František Neupauer

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo