Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. november 2016

Rada Európy: Maďarské orgány nezaobchádzali so žiadateľmi o azyl vždy vhodne

Väčšina cudzincov zadržiavaných v Maďarsku považuje prístup maďarských orgánov za uspokojivý, objavili sa však aj správy o tom, že policajti a väzenskí pracovníci sa k nim nie vždy správali vhodne.

Uvádza to dnes zverejnená správa Výboru Rady Európy proti mučeniu (CPT).

Podľa agentúry MTI maďarské orgány v reakcii na túto správu CPT zdôraznili, že odporučenia týkajúce sa nevhodného zaobchádzania s cudzími štátnymi príslušníkmi nepovažujú za opodstatnené.

V správe z preverovania, ktoré sa konalo vlani koncom októbra, sa uvádza, že sťažnosť na nevhodné zaobchádzanie podávali aj maloletí cudzinci bez sprievodu, čo CPT označil za "mimoriadne znepokojujúce".

Viacerí tvrdili, že policajti - prípadne zamestnanci väzníc - ich udierali do brucha, bili obuškami, slovne napádali a správali sa k nim neúctivo.

CPT pripomenul, že v roku 2015 prišlo do Maďarska doposiaľ nevídané množstvo žiadateľov o azyl - najmä cez srbské hranice. Do polovice októbra prišlo 390.000 ľudí, z ktorých 176.000 podalo žiadosť o medzinárodnú ochranu.

Výbor odporučil, aby maďarské orgány vydali oficiálne vyhlásenie, v ktorom sa jednoznačne uvedie, že nevhodné správanie policajtov a ozbrojených strážcov v zariadeniach pre utečencov a prisťahovalcov je v akejkoľvek forme neprijateľné a že v prípade jeho výskytu bude patrične trestané.

Delegácia výboru, ktorá preverovala situáciu v Maďarsku, sa kladne vyjadrila k zdravotnej starostlivosti o cudzincov a k podmienkam vytvoreným pre udržiavanie vonkajších kontaktov zadržiavaných žiadateľov o azyl.

Maďarské orgány okrem iného zdôraznili, že zo správy vyplýva, že k mimoriadnym udalostiam došlo vplyvom správania sa cudzincov. Tí totiž oprávnený, odborný a úmerný zásah smerujúci k zabráneniu vzbure vnímali ako ubližovanie.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.