Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
03. 11. 2016, 10:16

Čech pomáhal kresťanom, hrozí mu poprava

Na dnes je v Sudáne plánované ďalšie pojednávanie s kresťanským humanitárnym pracovníkom Petrom Jaškom. Je otázne, či sa uskutoční. Na predchádzajúce dve pojednávania sudca bez udania dôvodu neprišiel.
Čech pomáhal kresťanom, hrozí mu poprava

Petr Jašek. Foto: Voice of Martyrs

Bol december 2015 a ľudia v Česku sa už pomaly chystali sláviť Vianoce. Je pravdepodobné, že na sviatky strávené v kruhu rodiny myslel aj päťdesiattriročný kresťanský aktivista Jašek, ktorý sa zo sudánskeho Chartúmu chystal odletieť domov. Zabránili mu v tom príslušníci sudánskej tajnej služby NISS, ktorí ho na letisku zadržali a posadili do väzenia.

Spolu s ďalšími troma sudánskymi kresťanmi bol Jašek obvinený z protištátnej činnosti, za ktorú im hrozí až trest smrti. Tento najvyšší trest pre nich žiada žalobca. Český aktivista už teda takmer rok sedí vo väzení a v krajine, ktorej tvrdou rukou vládne prezident Umar – al Bašír, čaká na rozsudok. Sudánsky diktáror svoju moc opiera aj o sériu zákonov na ochranu štátu, ktoré vychádzajú z islamského práva šaría a pred súd je na základe nich možné poslať prakticky kohokoľvek.

Jašek, aktívny protestant a člen Cirkvi bratskej, vstúpil na územie Sudánu v novembri 2015. Cestoval naľahko, len s najnutnejším oblečením, laptopom, kamerou, dvoma pasmi a niekoľkými tisíckami dolárov v hotovosti. Nebola to jeho prvá nebezpečná misia. Bývalý riaditeľ nemocnice z Kladna už dlhší čas spolupracoval s americkou organizáciou Hlas mučeníkov (Voice of Martyrs), ktorá ma pobočku v Česku a jej hlavnou činnosťou je pomoc prenasledovaným kresťanom.

Jašek mal za sebou už viacero nebezpečných ciest do Ázie či do západnej Afriky, kde dokumentoval vyčíňanie teroristov z Boko Haram. V Sudáne však mal okrem monitoringu aj konkrétny humanitárny cieľ. Bolo ním stretrnutie so študentom Ali Omerom, ktorý počas jednej demonštrácie v roku 2013 utrpel vážne popáleniny. Jašek sa o jeho prípade dozvedel na jednej konferencii a chcel mu dať peniaze potrebné na operáciu. Sumu päťtisíc dolárov sa mu aj podarilo odovzdať a mužovo svedectvo o tom, ako prišiel k svojim zraneniam, zaznamenal na video. Nahrávka je dnes jedným z dôkazov proti nemu.

Sudánski kresťania sa modlia pred budovou súdu. Uverejnil Youeel Ibrahim.

Súdny proces s Jaškom a obvinenými miestnymi kresťanmi sa začal v auguste. Česko sa ešte pred začiatkom súdneho procesu snažilo prostredníctvom tichej diplomacie, ktorá prebiehala za pomoci švajčiarskeho konzulátu, dosiahnuť Jaškovo vyhostenie pred vznesením obvinenia.

Nepodarilo sa a český protestant, ktorému medzitým zomrel otec, protestantský pastor, je spolu s ďalšími obvinenými kresťanmi v sudánskom väzení. Vo viacerých krajinách sa rozbehli akcie za ich prepustenie a ich prípadom sa zaoberá aj Európsky parlament.

Povzbudivé je však najmä to, že na ich podporu sa verejne ozvala sudánska kresťanská komunita. Niekoľko desiatok jej členov, najmä žien, sa napriek riziku uväznenia zhromaždilo počas súdnych pojednávaní pred budovou súdu (priložené video) a spoločne sa modlili za prepustenie obvinených. 

Odporúčame

Vinili ho z eutanázie

Vinili ho z eutanázie

Na Slovensku sa odohral zaujímavý súdny spor, v ktorom prokuratúra vinila Jozefa Andreja, že zabil svojho ťažko postihnutého syna. Čo je v pozadí komplikovaného prípadu?

Všetko je to o ľuďoch

Všetko je to o ľuďoch

Moja žena zvykne hovoriť: „Ak máš dočinenia s manažérom, podľa ktorého to nie je o ľuďoch, treba sa toho manažéra čo najrýchlejšie zbaviť a nájsť si niekoho, podľa koho to vždy o ľuďoch je.“