Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. november 2016

India a Pakistan vedú už aj diplomatickú vojnu

Pakistan v stredu stiahol z Indie šiestich svojich diplomatov, ktorí sú podozriví zo špionáže.

Ide o ďalší z dôsledkov rastúceho napätia medzi oboma krajinami týkajúceho sa pohraničného regiónu Kašmír.

India v reakcii z Islamabadu sťahuje svojich ôsmich diplomatov. Informovala o tom dnes televízia NDTV s odvolaním sa na zdroje v indickom ministerstve zahraničných vecí, ktoré vysvetlili, že Naí Dillí tak robí z bezpečnostných dôvodov.

Ich mená sa totiž v pakistanských médiách spomínali v súvislosti s podozrením zo špionáže. Indickí diplomati podľa nich v skutočnosti pracovali pre indické tajné služby.

Škandál medzi Indiou a Pakistanom, ktorý sa týka zneužívania statusu diplomata ako krytia pre agentov tajnej služby, vypukol 27. októbra, keď India zadržala zamestnanca pakistanského veľvyslanectva v Naí Dillí pre podozrenie zo špionáže a označila ho za neželanú osobu.

India následne oznámila, že "rozbila sieť pakistanských špiónov". O niekoľko hodín Pakistan vyhlásil jedného z indických diplomatov pôsobiacich v krajine za personu non grata s vysvetlením, že sa objavili vážne podozrenia v súvislosti s jeho aktivitami v Islamabade.

Tento diplomatický konflikt je dôsledkom narastajúceho napätia a násilností v pohraničnom regióne Kašmír, o ktorý sa obe krajiny už roky sporia.

Cezhraničné prestrelky medzi indickými a pakistanskými pohraničníkmi si v poslednom čase vyžiadali aj obete na životoch - len za tento týždeň ich je už 12. Situáciu v tejto oblasti komplikujú aj útoky militantov v Indiou ovládanej časti Kašmíru.

Vedenie indického štátu Džammú a Kašmír dnes v dôsledku vyhrotenej situácie v pohraničí až do odvolania nariadilo zavrieť vyše 300 tamojších škôl.

Miestne médiá s odvolaním sa na vládne zdroje okrem toho informovali, že kvôli prestrelkám na línii prímeria bolo v uplynulých týždňoch nútených opustiť svoje domovy vyše 25.000 ľudí. 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.