Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. november 2016

Zvolen bude prvým mestom v Európe s autobusmi na skvapalnený zemný plyn

Mesto Zvolen a spoločnosť SAD Zvolen budú realizátormi pilotnej európskej prevádzky 15 LNG autobusov a jednej LNG čerpacej stanice. 

Projekt s názvom LNGAFT – Liquefied Natural Gas as Alternative Fuel for Transport (Skvapalnený zemný plyn ako alternatívne palivo pre dopravu), ktorý pilotnú prevádzku zastrešuje, je spolufinancovaný Európskou úniou z nástroja CEF (Connecting Europe Facility) sumou viac ako 4,15 milióna eur. Zodpovedným za koordináciu projektu je európske zoskupenie hospodárskych záujmov Danube LNG. 

Projekt LNGAFT napĺňa Smernicu Európskeho parlamentu a Rady 2014/94/EÚ z 22. októbra 2014 o zavádzaní infraštruktúry pre alternatívne palivá a definuje spoločný rámec opatrení na využitie infraštruktúry pre alternatívne palivá v Európskej únii, aby sa minimalizovala závislosť od ropy a zmiernil negatívny vplyv dopravy na životné prostredie.

Projekt LNGAFT počas 39 mesiacov (október 2016 – december 2019) výrazne zvýši poznatky o problematike ekologickej verejnej dopravy a navrhne opatrenia, ktoré povedú k dekarbonizácii a ekologizácii verejnej dopravy. Cieľom projektu je podporiť využívanie alternatívneho paliva LNG na cestách v celej Európe - predovšetkým na Slovensku a v susedných krajinách, a preto významne prispieva k európskej stratégii zavádzania alternatívnych palív. 

„Som nesmierne rada, že práve naše mesto môže pomôcť k zavedeniu nového ekologického paliva do praxe, a to dokonca v celoeurópskom meradle,“ zhodnotila účasť mesta Zvolen v projekte primátorka Lenka Balkovičová. 

Pilotný projekt bude prostredníctvom vyhodnotenia dát a nadobudnutými skúsenosťami prevádzkovateľa LNG technológiou prispievať k ich inovácii a vytvoreniu poznatkovej bázy pre ďalší rozvoj tejto technológie na Slovensku. Konsolidované výsledky budú publikované na národnej i európskej úrovni a budú obsahovať plán v prvom rade pre regionálnu a národnú politiku na slovenskom trhu a budú prípadne aplikované pre ostatné členské štáty podporujúce rozhodnutia na národnej a nadnárodnej úrovni o skvapalnenom zemnom plyne pre cestnú dopravu a infraštruktúru.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.