Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. november 2016

Turecký denník Cumhuriyet nekapituloval ani po zadržaní šéfredaktora

Turecký opozičný denník Cumhuriyet vyšiel dnes na titulnej strane s nápisom "Nevzdáme sa".

Stalo sa tak deň po tom, ako úrady zatkli minimálne 11 zamestnancov denníka vrátane jeho šéfredaktora, informovala agentúra DPA.

Zatýkanie v redakcii Cumhuriyet bolo súčasťou široko koncipovaných protiteroristických opatrení uplatňovaných v rámci výnimočného stavu, ktorý platí v Turecku od júlového zmareného pokusu o vojenský prevrat.

Medzi zatknutými je šéfredaktor Murat Sabuncu a ďalší vedúci predstavitelia novín, ako aj známy fejtonista a karikaturista.

Noviny označili postup úradov za "puč" zameraný proti slobode tlače. Pondelkové zatýkanie v redakcii Cumhuriyet odsúdili medzinárodné ľudskoprávne skupiny, Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz aj vláda USA.

Turecká štátna tlačová agentúra Anadolu uviedla len toľko, že šéfredaktor Sabuncu bol zadržaný v súvislosti s bližšie nešpecifikovaným "vyšetrovaním".

Ľavicový a sekulárny Cumhuriyet založený v roku 1924 je jedným z najstarších denníkov v Turecku. Podľa agentúry DPA je to v súčasnosti posledný veľký turecký denník, ktorý zaujíma kritické postoje voči vláde.

Od neúspešného pokusu o prevrat z 15. júla turecké úrady zastavili činnosť už takmer 170 médií a uväznili 105 novinárov, uvádza Združenie tureckých žurnalistov.

Zásahy smerovali nielen voči novinám, časopisom, rozhlasovým a televíznym staniciam napojeným na údajného organizátora prevratu, duchovného Fethullaha Gülena, ale postihli aj takmer všetky nezávislé kurdské médiá.

Turecké úrady od júla zadržali celkovo už približne 35.000 osôb a prepustili z práce desaťtisíce štátnych zamestnancov. 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.