Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. november 2016

Koalícia chce zlúčiť termín komunálnych a krajských volieb

Voľby do vyšších územných celkov (VÚC) a komunálne voľby by sa od roku 2022 mohli konať súčasne.

Dosiahnuť to chcú koaliční poslanci zo Smeru-SD a Mosta-Híd novelami Ústavy SR a zákona o podmienkach výkonu volebného práva. Upraviť sa majú aj zákony o volebnej kampani a o politických stranách a politických hnutiach.

Voľby do VÚC a do samosprávy obcí sa konajú v súčasnosti samostatne. Krajské budú na budúci rok a komunálne o rok neskôr. Ústavným zákonom chcú koaliční poslanci predĺžiť funkčné obdobie pre predsedov a poslancov kraja zo súčasných štyroch na päť rokov. To by znamenalo, že by sa pri ďalšom hlasovaní v roku 2022 oboje voľby stretli. Tam by sa už volili kandidáti na štvorročné obdobie tak v krajoch, ako aj v mestách a obciach.

"Cieľom doplnenia ústavy je zjednotiť volebné obdobia orgánov územnej samosprávy, a tým vytvoriť pre voliča lepšie prostredie na výkon jeho ústavného práva voliť," vysvetľujú navrhovatelia. Zjednotením volebného obdobia možno podľa nich vytvoriť právne podmienky na to, aby sa voľby mohli konať v rovnakom čase.

"Pre voliča to znamená voliť tieto orgány v jeden deň, na rovnakom mieste, čo v konečnom dôsledku mu nielen usporí čas, ale najmä zvýši pozornosť vo vzťahu ku kandidátom a prirodzenému výberu tých z nich, ktorí sú spôsobilí plniť jeho predstavy v jednotlivých orgánoch," uvádzajú v dôvodovej správe poslanci.

Zmeny v tomto duchu navrhujú poslanci Smeru-SD a Mosta-Híd aj v novele zákona o podmienkach výkonu volebného práva. Upravujú tu spôsob hlasovania aj zisťovania výsledkov oboch volieb. Najskôr by sa mali zisťovať výsledky komunálnych volieb a po ich oficiálnom vyhlásení nasledujúci deň zas výsledky volieb do VÚC.

Pokiaľ by zmeny prešli a voľby by sa konali súčasne, hlasovania by boli farebne odlíšené. Svoju farbu by mala volebná schránka, prenosná volebná schránka, hlasovacie lístky, obálky, tlačivá zápisnice pre komunálne voľby a svoju tie isté náležitosti pri voľbách do VÚC.

"Pre kandidátov a politické strany zmena prinesie lepšie podmienky pri vytváraní volebných programov, pri vyberaní kandidátov a je predpoklad že aj zvýši záujem voliča o voľby do orgánov územnej samosprávy, čím sa posilní mandát zvolených funkcionárov," obhajujú svoje návrhy poslanci koalície.

Navrhujú, aby zmena volebných pravidiel nadobudla účinnosť dňom vyhlásenia. "Takto určená účinnosť totiž nezasiahne do procesu prípravy volieb do vyšších územných celkov v roku 2017," vysvetľujú.

Inzercia

Odporúčame

KDH je za zachovanie dvojkolovej voľby predsedov VÚC

KDH je za zachovanie dvojkolovej voľby predsedov VÚC

"Dvojkolová voľba zabezpečuje legitimitu, keď na zvolenie musí získať nadpolovičnú väčšinu zúčastnených voličov," uviedlo KDH v reakcii na návrh Smeru-SD a Mosta-Híd, ktorí navrhujú voliť predsedu VÚC v jednokolovom hlasovaní.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.