Čo sa deje v Mosule

Čo sa deje v Mosule

Foto: Marijanana/flickr.com

Iracko-kurdsko-americké jednotky sa blížia k mestu Mosul, ktorý je pod kontrolou Islamského štátu. Prinášame text anonymného blogera, ktorý opisuje, čo sa deje v Mosule.

Islamský štát kontroluje Mosul 869 dní, 20 856 hodín a 1 251 360 minút.

Po prvé, napriek veľkým obavám, v meste je pokoj. Cítime, že bitky na predmestiach Mosulu sú čoraz bližšie. Áno, cítime vojnu, ale život v meste sa až doteraz nezastavil. Tržnice sú otvorené, ceny tovarov zdraželi, niektoré potraviny majú pevne stanovené ceny, ale keďže ľuďom chýba hotovosť, mnohí si nemôžu dovoliť kúpiť to, čo potrebujú.

Mobilizácia dobrovoľníkov zvyšuje medzi Mosulčanmi obavy.

Po druhé, napriek vojne, do ktorej je zapojený ISIL na predmestí, „gaučoví realitní agenti“ pokračujú v konfiškovaní domov a vyhľadávaní opustených domov po ľuďoch, ktorí ušli z mesta. Všetky takéto obydlia konfiškujú. Včera ISIL skonfiškoval štyri domy na západnom brehu a šesť ďalších na východnom brehu. Jeden z nich bol pritom obývaný synmi majiteľa, ktorý odišiel z mesta, ISIL ich napriek tomu vyhnal a nehnuteľnosť skonfiškoval.

Po tretie, ISIL násilím presťahoval istý počet rodín z južného Mosulu do mesta. Počítam, že ide asi o 30 rodín. Mnohí z nich nemali na výber a museli súhlasiť s týmto premiestnením. Myslíme si, že ISIL ich mieni použiť ako ľudské štíty. Mnohí z nich prišli z Hammal Al-alil, Tulol Nasir Tal Al-shuk a Muniry. Tvrdia tiež, že mnoho ďalších rodín je na ceste za nimi, presúvaných do Mosulu.

Po štvrté, počet bojovníkov ISIL je ustálený po tom, čo prišlo k jeho významnému zvýšeniu pred tromi dňami. Ich čísla sa odvtedy nezvýšili, ich rozmiestnenie je zaujímavé. V jeden moment ich možno vidieť na jednom mieste, rovnako náhle ako ich zmiznutie. Odhadujem, že to súvisí s ich rozmiestnením a nasadením, ktoré sa však mení. Väčšinou ich vidieť medzi 9 hodinou ráno a poludním, potom medzi 13. a 16. hodinou sa stratia, potom sa opäť objavia medzi 19. a 21. hodinou a znovu sa premiestnia medzi 23. hodinou a 2. hodinou v noci. Potom o ich pohybe neviem nič zistiť.

Pri vstupe do každej mestskej štvrte sú pevné check-pointy, s tromi mužmi ISIL v aute (jeden šofér plus dvaja pasažieri).

Po piate, dnes sa odohral letecký útok na muničný sklad v oblasti Hawi Alkanisa. Je to jeden z veľkých muničných skladov v meste. Explózie pokračovali niekoľko hodín po leteckom útoku. Lietadlá pokračovali v prelietavaní ponad Mosul. Viac ako štyri radarové lietadlá, ISIL ich nazýva „muchy“. Rovnako ako ich volala al-Kájda. Pokúsili sa na ne niekoľkokrát vystreliť, bezúspešne. Streľbu bolo počuť pri Al-Ghabat a Al-Majmu’a Al-Thaqafiya.

Po šieste, v Mosule je aktívny a dostupný facebook. Internetové služby prevádzkované tromi providermi sa zlepšujú. Mnohí sú Markovi Zuckerbergovi a Facebooku vďační za toto gesto, Mosulčania teraz dokážu čeliť obmedzeniam, ktoré zaviedol ISIL.

Po siedme, cena za odchod z Mosulu do Turecka je 3 000 dolárov za osobu. V priebehu posledných niekoľko týždňov vznikla nová úniková cesta. Viac ako 18 osôb a rodín úspešne a bezpečne ušlo do Turecka. Dohľad nad cestou zabezpečujú sýrski Kurdi.

Po ôsme, je stopercentne potvrdené, že na mostoch sú umiestnené improvizované výbušniny. Umiestnené sú na pilieroch mostov.

Po deviate, ISIL zorganizoval malú vojenskú prehliadku, na ktorej sa zúčastnili zamaskovaní bojovníci s ruskými ostreľovacími zbraňami. Bolo ich dvadsať. Prehliadka sa konala v štvrti Al-Muthanna.

Po desiate, ISIL popravil 9 väzňov v štvrti Al-Arabi.

Po jedenáste, rodiny, ktoré boli presídlené z Mosulu z juhu, tvrdia, že v niekoľkých dedinách, kam vstúpila iracká armáda spolu s dobrovoľníkmi, došlo k zatýkaniu veľkej časti tamojších obyvateľov. Ide najmä o dediny okolo Al-Shura.

Po dvanáste, bolo veľmi ťažké dostať sa k cigaretám, ale v poslednom čase je to omnoho ľahšie a lacnejšie. Všetky značky cigariet sa momentálne predávajú za 1 500 irackých dinárov.

Po trináste, väčšina otázok, ktoré si kladú obyvatelia Mosulu, znie: Kto vstúpi do mesta? Čo sa nám potom stane? Dovolia do mesta vstúpiť aj milíciám? Kto ich zastaví, ak sa pokúsia vstúpiť do mesta?

Po štrnáste, máme potvrdené, že dobrovoľníci najmä A’asayib stoja v čele vojenských operácií v oblasti južného Mosulu, najmä Al-Shura a Hammam Al-Alil.

Text, podpísaný anonymným autorom Oko z Mosulu (Mosul Eye) vyšiel na blogu, ktorého autor už niekoľko rokov nepravidelne opisuje, čo sa deje v Mosule. Text bol zverejnený dňa 29. októbra. Považujeme za potrebné upozorniť čitateľov, že napriek čiastočnej hodnovernosti má tento blog viacero znakov spravodajskej práce tajných služieb.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo