Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. december 2016, 10:16

Posledná možnosť získať knihu pred Vianocami!

Posledná možnosť získať knihu pred Vianocami!

Naša kniha Kresťan by mal byť hrdinom, ktorá vyšla v náklade 5,5 tisíc kusov, je už vypredaná. Tieto dni čakáme na dodanie mimoriadnej dotlače.

No objednávky na doručenie kníh do Vianoc budeme prijímať už len tento týždeň, resp. do vypredania, ak sa dotlač minie skôr. Ak teda chcete mať istotu, že knižku budete môcť darovať pod stromček alebo si ju vychutnať počas vianočného obdobia, odporúčame tak urobiť čo najskôr.

 

 

Prečo sme sa rozhodli urobiť knižný rozhovor práve s arcibiskupom Cyrilom Vasiľom?

To, že je momentálne najvyššie postaveným Slovákom vo Vatikáne, bol pre nás určite silný motivačný faktor, ale zďaleka nebol jediný.

Keď sme sa pred rokmi tu v Bratislave dozvedeli, že istý Cyril Vasiľ sa stal sekretárom Kongregácie pre východné cirkvi a súčasne biskupom, chvíľu sme bezradne krčili plecami. Stačilo však pár rozhovorov s informovanejšími ľuďmi a pochopili sme, že takéto povýšenie nám dovtedy neznámeho gréckokatolíckeho kňaza neprišlo sčista-jasna: počúvali sme samé chvály, vraj ide o skvelého akademika a teológa, ktorý si o sebe vôbec nenamýšľa. Tak to aspoň tvrdili naše cirkevné tamtamy.

Svoju rolu zohral aj ďalší moment. Raz za čas sa na púti či pri inej príležitosti zjavil Slovák z Vatikánu, ktorého homílie sa stali vždy udalosťou. Kto ju zažil priamo, ľutoval, že tá dlhá, možno predlhá kázeň sa už končí. Z tých slov vychádzala vášeň aj miernosť, ortodoxia aj pochopenie pre dilemy dnešných ľudí. Azda nikdy predtým sme nepočuli hlbšie vykreslenie drámy potratu ako v jeho fiktívnom rozhovore kňaza s pochybnosťami rozorvanou ženou, ktorý predniesol na púti v Šaštíne ako pozvánku na prvý Pochod za život v Košiciach.

Inzercia

Preto sme si povedali, že chceme tohto muža spoznať viac. Naši redaktori Jozef Majchrák a Martin Hanus s ním v jeho úrade v Ríme prebrali všetky možné témy:

Hovoril o svojom živote v rodine gréckokatolíckeho kňaza, ako neskôr emigroval cez Juhosláviu do Talianska, ako sa stal postupne jezuitom, skautom aj biskupom. Tiež sme sa ho pýtali na neduhy v slovenskej katolíckej cirkvi, ale aj na to, čo sa deje v centre cirkvi a či chce pápež František v otázke manželstva naozaj korigovať tradičné cirkevné učenie. Rozprávali sme sa aj o našej civilizačnej identite, či viac patríme na čoraz väčšmi odkresťančený Západ alebo na slovanský Východ, čo si má myslieť európsky kresťan uprostred utečeneckej krízy. Otvorene sme sa rozprávali tiež o tom, aké vlastnosti by mal mať biskup dneška a čo môžu veriaci robiť, ak tieto kritériá predstavelia cirkvi nespĺňajú.

Na všetky tieto a mnohé ďalšie otázky nám neodpovedal len biskup, ale aj v nuansách rozmýšľajúci intelektuál a teológ. Aj preto bolo počúvanie jeho odpovedí o cirkvi či aktuálnych otázkach našej doby zážitkom, ktorý sme sa pokúsili preniesť aj do knihy.

Táto kniha je prvou, ktorú vydáva Postoj. Vyjadruje naše ambície, ale aj preferencie.

Chceli sme začať knižným rozhovorom s významným a originálnym človekom, ktorý zaujme katolícku aj nekatolícku časť Slovenska. Ale súčasne tým chceme povedať o sebe aj niečo iné: tvár kresťanstva, ako ju reprezentuje Cyril Vasiľ so svojou ortodoxnosťou a súčasne otvorenosťou, je blízka aj nášmu nazeraniu na svet.

Na záver praktické informácie: Knihu si môžete objednať v našom eshope v našom e-shope za zľavnenú cenu. U nás v e-shope navyše aj so špeciálnym bonusom ZADARMO. Ním sú vybrané kázne Cyrila Vasiľa v podobe 56-stranovej knižky s názvom Bez súcitu víťazí nenávisť. Navyše sme pre farnosti a spoločenstvá pripravili aj špeciálne množstevné zľavy. 

Prajeme vám inšpiratívne čítanie.

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

„Vyhlásiť, že profesionálny Smerák Pellegrini je de facto lepší premiér ako Heger, je popretím všetkého, za čo sme v opozícii bojovali, a ospravedlňovaním všetkých kšeftov a zlodejín, ktoré sa diali aj za Fica, aj za Pellegriniho. A som presvedčená, Rišo, že aj opozičná politika sa dá robiť so cťou,“ odkázala Richardovi Sulíkovi ministerka pre investície a šéfka Za ľudí Veronika Remišová.

pred 3 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.