Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. október 2016

Ján Budaj chce pamätné dni na pripomienku okupácie a jej konca

Počet pamätných dní na Slovensku by sa mohol zvýšiť.

Poslanec Národnej rady SR Ján Budaj (OĽaNO-NOVA) navrhuje ďalšie dva, ktorými by sme si mali pripomínať okupáciu a jej koniec. 

Do novely zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch chce zaradiť 21. august ako pripomienku vstupu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v roku 1968 a tiež 21. jún, kedy by sme si mali pripomínať odchod posledného sovietskeho transportu z Československa.

Podľa Budaja je dôležité pripomínať si, že Slovensko nie je okupovanou krajinou a z okupácie sa ľudia vymanili vlastným úsilím. "Toto sú udalosti, ktoré pripomínajú ľudskú tvár Alexandra Dubčeka a národný príbeh, ktorý si zaslúži pamätné dni," vyhlásil na dnešnej tlačovej konferencii v parlamente Budaj.

Pripomenul, že 21. augusta 1968 sa začala okupácia Československa a 21. júna 1990 opustil naše územie posledný konvoj. Budaj poukázal na desiatky až stovky ľudí, ktorí pri okupácii zahynuli alebo sa zranili, a tiež na tisícky tých, ktorí emigrovali do zahraničia. "21. august bol u vtedajších ľudí mimoriadne bolestivým a známym dátumom," poznamenal Budaj. 

V súvislosti s 21. júnom 1990 uviedol, že v to leto opustilo naše územie 73.500 vojakov a 39.000 ich rodinných príslušníkov. "Mali tu pripravených 1220 tankov, 2500 bojových vozidiel pechoty a obrnených transportérov, 105 lietadiel, 175 vrtuľníkov a 95.000 ton munície," pripomenul.

Budaj chce tiež riešiť koncepciu národného cintorína v Bratislave. V súčasnosti je jeden v Martine, podľa Budaja by však národný cintorín malo mať aj hlavné mesto. Mal by ním byť Ondrejský cintorín v Bratislave. "Nie je to proti Martinskému. Ten je plný, nedá sa tam pochovávať. Aj pán Dubček je v Slávičom údolí. Chýba tu koncepcia národného cintorína," poznamenal dnes Budaj s tým, že by takto boli dva národné cintoríny.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.