Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. október 2016

Podpis CETA je podľa Šefčoviča aj úspechom slovenského predsedníctva v Rade EÚ

Šefčovič zdôraznil, že CETA je zatiaľ najambicióznejšou dohodou, ktorú sa podarilo dosiahnuť s dôležitým partnerom skupiny G7 a bude vzorom aj pre ostatné obchodné rokovania EÚ s tretími krajinami.

Podpis obchodnej dohody medzi EÚ a Kanadou (CETA) považuje podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič za ďalší úspech pre slovenské predsedníctvo v Rade EÚ.

"Po úspešnom bratislavskom neformálnom summite EÚ a ratifikácii Parížskej dohody o klimatických zmenách je to ďalší úspech pre slovenské predsedníctvo v Rade EÚ," uviedol slovenský eurokomisár po skončení summitu EÚ-Kanada v Bruseli. 

Šefčovič zdôraznil, že CETA je zatiaľ najambicióznejšou dohodou, ktorú sa podarilo dosiahnuť s dôležitým partnerom skupiny G7 a bude vzorom aj pre ostatné obchodné rokovania EÚ s tretími krajinami.

"Kanada je dvanástym najvýznamnejším obchodným partnerom EÚ a Únia je pre Kanadu druhým najdôležitejším obchodným partnerom," povedal.

CETA bude v praxi znamenať nové príležitosti pre rozvoj obchodných vzťahov medzi EÚ a Kanadou, čo platí aj pre slovenské podnikateľské subjekty.

"Od prvého dňa uplatňovania dohody to bude pre všetkých exportérov znamenať šetrenie nákladov v dôsledku odstránenia ciel u približne 98 percent tarifných položiek, čo je najlepší výsledok, aký EÚ dosiahla v doterajších rokovaniach o dohodách o voľnom obchode," konštatoval Šefčovič.

Pripomenul, že sa odstránia aj necolné bariéry pri vývoze na kanadský trh a CETA prinesie nové príležitosti pre európskych exportérov služieb v kľúčových sektoroch, ako sú finančné služby, telekomunikácie, energetika či námorné služby. 

"Chcem zdôrazniť, že CETA nemení legislatívu EÚ v citlivých oblastiach, ako sú hormóny v mäse, geneticky modifikované organizmy a nepovedie k zníženiu štandardov pre spotrebiteľov," uzatvoril Šefčovič.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.