Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. október 2016, 15:10

Silné zemetrasenie v Taliansku spôsobilo rozsiahle materiálne škody

Silné zemetrasenie v Taliansku spôsobilo rozsiahle materiálne škody

Pohľad na zničenú Baziliku sv. Benedikta po zemetrasení v talianskej Norcii (Foto: TASR/AP)

Desiatky ľudí utrpeli zranenia v dôsledku zemetrasenia s magnitúdou 6,6, ktoré dnes zasiahlo stredné Taliansko a spôsobilo rozsiahle materiálne škody.

Informovala o tom agentúra DPA.

Podľa talianskeho Národného inštitútu geofyziky a vulkanológie (INGV) k zemetraseniu došlo o 7.40 h SEČ a jeho epicentrum sa nachádzalo v Národnom parku Sibillini, hornatej oblasti ležiacej v regiónoch Marche a Umbria, približne 120 kilometrov severovýchodne od Ríma.

„V tejto chvíli nemáme nijaké správy o obetiach. Desiatky ľudí utrpeli ľahké zranenia s výnimkou jednej osoby, u ktorej sú zranenia ťažšie,“ uviedol na tlačovej konferencii šéf talianskej civilnej ochrany (Protezione Civile) Fabrizio Curcio. Dodal, že v dôsledku zemetrasenia sa zrútilo množstvo budov a bolo nutné uzavrieť niekoľko ciest.

Veľké škody napáchalo zemetrasenie v starobylom meste Norcia, kde sa zrútila katedrála sv. Benedikta zo 14. storočia, z ktorej zostalo stáť iba priečelie. Zemetrasenie tiež poškodilo mestské hradby a kostol Panny Márie známy freskami z 15. storočia.

Menšie škody zanechalo po sebe zemetrasenie aj v stredovekom meste Umbria. 

„Všetko sa zrútilo, vidím len kúdol dymu, je to katastrofa,“ uviedol pre agentúru ANSA starosta obce Ussita, kde zemetrasenie spôsobilo veľké materiálne škody. 

K najnovším otrasom pôdy v strednom Taliansku došlo približne 30 kilometrov od obce Amatrice, kde si zemetrasenie s magnitúdou 6,0, ktoré túto oblasť zasiahlo 24. augusta, vyžiadalo 236 obetí na životoch.


Pohľad na ruiny po zemetrasení s magnitúdou 6,6 v talianskom meste Amatrice (TASR/AP).

Po zemetrasení môže zostať bez strechy nad hlavou až 100 000 ľudí

Taliansko znovu vybuduje všetko vrátane domov, kostolov a podnikov zničených zemetraseniami, z ktorých najnovšie s magnitúdou 6,5 dnes zasiahlo stred krajiny a spôsobilo rozsiahle materiálne škody. Uviedol to podľa agentúry DPA taliansky premiér Matteo Renzi.

Inzercia

„Na rekonštrukciu použijeme všetky potrebné prostriedky,“ povedal dnes Renzi s odkazom na snahy Ríma prekročiť povolený limit pre schodok v rozpočte stanovený EÚ vzhľadom na skutočnosť, že Taliansko potrebuje dodatočné finančné prostriedky na rekonštrukciu po sérii zemetrasení, ktoré ho v ostatnom čase postihli.


Na videosnímke kňazi a mníšky, ktorí utiekli z kostola, sa modlia pred zničeným kostolom v talianskej Norcii (TASR/AP).

Dnešné zemetrasenie s magnitúdou 6,5, ktoré zasiahlo strednú časť krajiny, bolo vôbec najsilnejším v Taliansku od roku 1980. Podľa Renziho si nevyžiadalo obete na životoch, ale vo viacerých mestách spôsobilo rozsiahle škody, a to najmä na historických pamiatkach a obydliach.

Po dnešnom zemetrasení by mohlo v strednom Taliansku zostať bez strechy nad hlavou až 100 000 ľudí, uviedol predseda vlády regiónu Marche Lucu Ceriscioliho, ktorý zemetrasenie najviac postihlo. 

Podľa náčelníka miestnej civilnej ochrany zostalo v dôsledku zemetrasenia bez dodávok elektrickej energie približne 15 000 ľudí. Okrem toho sú v postihnutých oblastiach problémy so zásobovaním obyvateľstva pitnou vodou. 


Talianski hasiči evakuujú ženu po zemetrasení v talianskej Norcii (TASR/AP).
 


Zvonica v Amatrice, ktorá stále stála po zemetrasení 24. augusta 2016 (vľavo) a vpravo poškodená po zemetrasení z 30. októbra (TASR/AP)

 

Dnes treba vedieť

26. október 2021, 12:31

Minister hospodárstva Richard Sulík očakáva, že ho parlament neodvolá. Pred odvolávaním bol na diskusii s poslaneckými klubmi. "Možno sa niektorí poslanci OĽaNO zdržia, s tým budem musieť žiť," povedal. 

26. október 2021, 12:24

Na východe Maďarska otvorili v utorok úsek diaľnice M30, spájajúci Miškovec s maďarsko-slovenským hraničným priechodom v Tornyosnémeti. Diaľnica cez maďarské územie je aj diaľničným prepojením Košíc s Bratislavou. (tasr)

26. október 2021, 10:52

„Sputnik, ktorý nie je dodnes v Európe schválenou vakcínou, naozaj viedol u nás k tomu, že sa začali spochybňovať vakcíny,“ hovorí v paneli expertov matematik Richard Kollár. Zhoduje sa s ním aj lekár Peter Visolajský, podľa ktorého sa po dovoze ruskej vakcíny malo s ňou začať očkovať hneď. „Mrzí ma, že sa na to okrem divadla nenašla aj politická odvaha.“ 

26. október 2021, 10:47

Český prezident Miloš Zeman podľa verejného ochrancu práv Stanislava Křečeka zvláda v nemocnici všetky návštevy a aj komunikáciu s nimi. Uviedol to po návšteve hlavy štátu v nemocnici. Podľa ombudsmana nie sú prezidentove práva porušované. (idnes)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.