KOMENTÁR: Novinársky hokej s kondómami

Tretia kniha rozhovorov Petra Seewalda a Benedikta XVI. Svetlo sveta asi nemohla získať výraznejšiu reklamu, akej sa jej v uplynulých týždňoch dostalo. Možno by však bolo lepšie, keby ju nemala.

Stačilo, aby sa z nej zverejnili prvé útržky, a revolúcia bola na svete. Niektoré z výrazných titulkov zneli aj takto: "Revolúcia vo Vatikáne. Pápež povolí kondómy", "Pápež povolil kondómy mužským prostitútom", "Pápež Benedikt XVI. šokuje: Kondómy v niektorých prípadoch schvaľujem!", "Pápež už nezakazuje kondóm absolútne"...

Jedným z hlavných mediálnych argumentov pre tvrdenie, že pápež mení názor v učení o sexualite, je porovnanie jeho vyjadrení s encyklikami predošlých pápežov, ako aj s jeho slovami počas minuloročnej cesty do Afriky. Svet si z nej pamätá jeho stanovisko odsudzujúce kondómy s doplnením, že problém AIDS iba zhoršujú, čo vyvolalo pobúrenie rôznych organizácií venujúcich sa problému šírenia HIV. Práve k tomuto vysvetleniu smerovala aj otázka Petra Seewalda. Kto vníma celý kontext nevytrhnutých pápežových odpovedí, vidí ich v oveľa jasnejšom svetle, ako v prípade ich skrátenia alebo iba interpretácie. (Zaujímavé je, že ani oficiálne slovenské katolícke médiá sa s prekladom plných citácií doteraz nenamáhali.)

K téme:
Úryvok z knihy Petra Seewalda - Svetlo sveta. Pápež, cirkev a znamenia čias Zdieľať

Benedikt v knihe pomerne jasne vysvetľuje, prečo kondómy nie sú riešením problému AIDS, a ak pripúšťa ich oprávnenosť, tak v zmysle iba prvého kroku k mravnosti, ako akýsi znak prebúdzajúceho sa svedomia, nie ako samostatne správne alebo v plnom súlade so svedomím. Resp. ako poľahčujúca okolnosť pri skutku, ktorý do morálky nespadá... Teda ťažko hovoriť o morálnej revolúcii. (Hoci dá sa priznať, že otvorenosť vyjadrenia je dosť veľká; nebýva zvykom, aby morálna autorita až do takýchto podrobností rozlišovala menšie zlá od väčších. Ak by sa v podobnom duchu vyjadril napr. nejaký katolícky magazín, obvinenie z prekrúcania by ho zrejme neobišlo.)

Kniha ani zďaleka nie je iba o kondómoch (viac o obsahu tu alebo tu). Obsesiu sekulárnych médií zo sexuálnych tém si s ironickým vtipom berie za terč napr. William McGurn z Wall Street Journal (nedávny kritik New York Times za ich fabulovanie pri pedofilných škandáloch). Priznáva, že pápež sa iba držal tradície a ohlas liberálnych médií parafrázuje ako "zvestovanie, tweetovanie a spievanie hossana do všetkých kútov zeme... vitajte v Evanjeliu podľa sv. Kondómu". Cituje Edwarda Greena, harvardského vedca, ktorý hovorí, že súčasné empirické poznatky z výskumov z Afriky podporujú pápeža a jeho tlak na sexuálnu zdržanlivosť, keďže "hlavným dôvodom afrického šírenia AIDS je, že ľudia majú príliš veľa partnerov a žijú naraz v príliš mnohých sexuálnych vzťahoch" (naproti napr. ľuďom v Thajsku, kde sa AIDS šíri hlavne vďaka sexuálnemu priemyslu). Green konštatuje, že napriek týmto poznatkom sú "kondómy brané ako prvá línia obrany pre všetkých a všade, a ktokoľvek, kto s ich významom nesúhlasí, je zrušený ako náboženský fanatik s 'nejakou agendou'".

Zaujímavý komentár napísal aj cirkevný právnik Christopher A. Ferrara. Zdôrazňuje, že pápež neposkytol stanovisko s dôležitosťou encykliky, ale iba rozhovoru, "neučil, ale iba vysvetľoval názor". Podľa neho však za takýto mediálny ohlas môžu aj pápežovi spolupracovníci, ktorí vytrhnuté úryvky z knihy zverejnili aj napriek tomu, že ich nejasnosť musela byť zrejmá. Dá sa polemizovať s jeho názorom, že Seewald tlačil ("griloval") pápeža k obhajovaniu kontroverzných tém - veď aj preto pápež súhlasil s rozhovorom, keďže vopred vedel, že bude úplne otvorený. Podľa Ferraru však ani pápež neustriehol, kedy je už spôsob vyjadrovania za istou rizikovou hranicou, ktorú on, ako Kristov námestník a strážca viery, prekračovať nemá. Ako príklad uvádza stanovisko filipínskej vlády, že Benediktove tvrdenia „úplne podporujú" jej zákon o reprodukčnom zdraví s presadzovaním antikoncepcie, voči ktorému miestni biskupi už dlho protestujú.

Pápežov úmysel zrozumiteľne a pútavo komunikovať pravdy viery a svoje názory na dianie vo svete tak narazil na isté riziká. Podávať pravdu v jej celistvosti je veľakrát veľmi obtiažne. Zostáva dúfať, že na to pápež nerezignuje a že sa snáď podarí vyvarovať chýb v mediálnej práci.

Lukáš Obšitník

Foto: Flickr.com, ignatius.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo