Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. október 2016

Predstavitelia EÚ a Kanady podpíšu dohodu CETA v nedeľu

Komplexnú hospodársku a obchodnú dohodu (CETA) medzi EÚ a Kanadou podpíšu lídri už túto nedeľu na summite v Bruseli.

Prostredníctvom siete Twitter to oznámil v noci na dnes predseda Európskej rady Donald Tusk, načo potvrdil účasť na ohlásenom stretnutí aj kanadský premiér Justin Trudeau.

"Misia splnená! Práve som sa dohodol s premiérom Justinom Trudeauom, že summit EÚ-Kanada sa uskutoční túto nedeľu," citovala Tuskov príspevok agentúra DPA. Rovnakú informáciu zverejnil na Twitteri aj Trudeau, podľa ktorého ide o "úžasnú správu" a CETA prinesie Kanade "rast strednej triedy a posilnenie ekonomiky".

Summit EÚ-Kanada spojený s podpisom CETA bol pôvodne naplánovaný na štvrtok 27. októbra, kanadská delegácia však cestu do Bruselu odriekla po neúspechu rokovaní v Belgicku, kde vláda zatiaľ nemohla k tejto dohode pristúpiť. Situácia sa zmenila po tom, ako parlament belgického regiónu Valónsko v piatok zmenil svoj odmietavý postoj. Rada EÚ následne oznámila, že členské štáty Únie oficiálne odsúhlasili podpísanie dohody s Kanadou, ako i jej predbežné uvedenie do platnosti.

S dohodou CETA muselo vyjadriť súhlas všetkých 28 členských štátov EÚ.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.