Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. október 2016

Poľsko: Telesné pozostatky obetí havárie prezidentského špeciálu začnú exhumovať

Napriek protestom časti pozostalých dôjde od novembra k exhumácii telesných pozostatkov všetkých obetí havárie poľského prezidentského špeciálu, ktorú 10. apríla 2010 pri západoruskom meste Smolensk neprežila žiadna z 96 osôb na palube.

Ako prvé budú 14. novembra exhumované telesné pozostatky vtedajšieho poľského prezidenta Lecha Kaczynského a jeho manželky Marie, informovala dnes rozhlasová stanica RMF FM s odvolaním sa na zdroje z prostredia prokuratúry. 

Telesné pozostatky ďalších obetí by sa mali exhumovať do konca tohto roka.

Prokuratúra však termíny exhumácií oficiálne nepotvrdila.

Predstavitelia súčasnej poľskej vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS), ktorej lídrom je brat zosnulého exprezidenta Jaroslaw Kaczynski, dúfajú, že exhumácie prinesú poznatky podporujúce ich teóriu o nešpecifikovanom útoku na prezidentské lietadlo.

Paralelné vyšetrovanie tragédie, ktoré prebiehalo v Ruskej federácii i v Poľsku, pritom možnosť útoku vylúčilo s tým, že Moskva videla za katastrofou popri nepriaznivom počasí aj pochybenia poľskej posádky, kým Varšava zodpovednosť ruských dispečerov letovej prevádzky na letisku v Smolensku.

Otvorený list proti plánovaným exhumáciám podpísalo viac ako 200 pozostalých.

Inzercia

Odporúčame