Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. október 2016

Poplatok za rozvoj má priniesť obciam peniaze na stavbu infraštruktúry

Mestá a obce na Slovensku budú môcť od budúceho roka spoplatniť výstavbu na svojom území.

Umožní im to zákon o miestnom poplatku za rozvoj z dielne poslancov Národnej rady SR Igora Chomu a Richarda Rašiho (obaja Smer-SD), ktorý nadobudne účinnosť 1. novembra.

Poplatok za rozvoj môže obec dobrovoľne zaviesť vlastným všeobecne záväzným nariadením. Predkladatelia mu pripisujú tri funkcie, a to príjmovú, rozvojovú a protikorupčnú. Jednak bude tento poplatok príjmom obce, slúžiť bude ako jeden zo zdrojov na vybudovanie sociálnej a technickej infraštruktúry potrebnej pre stavebný rozvoj a zároveň má obmedziť ochotu zúčastnených strán „dohodnúť sa“ na rôznych plneniach.

„Cieľom zákona je zamedziť korupcii, vydieraniu developerov, ale najmä kumulovanie prostriedkov na výstavbu potrebnej infraštruktúry v mestách a obciach popri výstavbe sídlisk, bytových domov, satelitov miest,“ uviedol pre TASR Choma.

Príjem z poplatku môžu samosprávy použiť ako kapitálové výdavky v prípade výstavby škôl a škôlok, športovísk, kultúrnych a zdravotníckych zariadení, ale aj na výstavbu dopravnej infraštruktúry, rozširovanie a údržbu verejnej zelene.

Vplyv na výšku poplatku budú mať údaje zo stavebného povolenia, ktoré bolo vydané stavebníkovi. Platiť sa bude jednorazovo, sadzbu si určí obec k 1. januáru kalendárneho roka a pre jednotlivé časti jej územia môže byť rôzna. Zákon stanovuje minimálnu (10 eur) a maximálnu (35 eur) výšku poplatku za každý, aj začatý m2 podlahovej plochy nadzemnej časti stavby.

Poplatok sa nebude vzťahovať na stavby sociálnej a technickej infraštruktúry, drobné stavby či stavebné práce v rámci odstraňovania porúch a havarijných stavov. Okruh stavieb, ktoré nie sú predmetom poplatku, sa rozšíril o stavby slúžiace na sociálnoprávnu ochranu detí a sociálnu kuratelu aj stavby slúžiace na obranu štátu. Zákon nepočíta ani so spoplatnením stavby rodinného domu s podlahovou plochou do 150 m2.

Hoci účelom poplatku je financovať výstavbu verejnej infraštruktúry súvisiacej s novostavbami, týkať sa mal aj obnovy budov vrátane zatepľovania. V parlamente je však momentálne v druhom čítaní novela zákona poslancov za Most-Híd, v prípade schválenia ktorej sa poplatok za zateplenie bytového domu či údržbu stavby uhrádzať nebude.

„Ja pokladám za prirodzené a dobré, že zákon prechádza v tomto čase zmenami, ktoré vyplývajú z praxe. Pri tvorbe zákona sme niektoré veci nezohľadnili dostatočne, preto návrhy, ktoré prichádzajú zo strany miest a obcí a vychádzajú z reálnej praxe, ako napríklad zatepľovanie, je potrebné zapracovať,“ zdôraznil Choma. Dodal, že vníma tlak najmä veľkých developerov a investorov na zrušenie zákona.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.