Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. október 2016

Iracké sily sa zmocnili už 40 obcí v okolí Mósulu

Jednotky irackej armády sa od začiatku svojej bitky o Mósul na severe krajiny zmocnili 40 dedín, ktoré dovtedy ovládala džihádistická organizácia Islamský štát (IS).

Podľa agentúry AP to dnes uviedol brigádny generál amerických vzdušných síl Matthew Isler.

Dodal, že iracké jednotky postupne preberajú kontrolu nad dobytým územím východne a južne od Mósulu. Uistil, že udalosti sa vyvíjajú podľa predstáv Iraku a jeho spojencov.

Isler okrem toho informoval, že Spojenými štátmi vedená koalícia zintenzívnila nálety na pozície islamistov a podniká ich trikrát viac ako v podobných operáciách vedených v iných irackých mestách, kde bolo tiež cieľom oslobodiť ich od IS.

Medzičasom dnes OSN potvrdila informácie z uplynulých dní, že v dedinách okolo Mósulu islamisti popravili niekoľko desiatok ľudí, zväčša príslušníkov irackých bezpečnostných síl, a zadržali stovky civilistov ako rukojemníkov.

Hovorkyňa Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva dnes v Ženeve uviedla, že islamistami bolo v stredu popravených najmenej 232 ľudí. 

Dodala, že táto informácia bola preverená zo všetkých dostupných zdrojov. Pripustila však, že počet obetí môže byť aj vyšší. Podľa hovorkyne k týmto popravám došlo v čase, keď IS pristúpil k taktike spočívajúcej v donucovaní obyvateľov dedín v okolí Mósulu, aby sa presunuli do mesta, kde budú zrejme slúžiť ako živé štíty počas útoku vládnych síl na túto poslednú baštu islamistov v Iraku.

Vyslovila predpoklad, že medzi popravenými môžu byť aj ľudia, ktorí odmietli opustiť svoje domovy na rozkaz IS. Ako rukojemníkov, ktorí islamistom poslúžia ako živý štít pri útoku vládnych síl na Mósul, IS zobral približne 8000 rodín žijúcich v okolitých obciach.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.