Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. október 2016

Zemetrasenia v strednom Taliansku poškodili historické kostoly

Séria zemetrasení spôsobila v stredu večer rozsiahle škody na kultúrnom dedičstve talianskych regiónov Marche a Umbria. S odvolaním sa na miestnych predstaviteľov o tom informovala dnes agentúra APA.

Medzi vážne poškodenými budovami v časti Talianska, ktorú zasiahlo silné zemetrasenie aj v auguste, sú mnohé kostoly vrátane pútnického chrámu Santa Maria in Via v mestečku Camerino. Veža tohto kostola, ktorá bola poškodená aj pri zemetrasení v roku 1997, vydržala ničivé otrasy z 24. augusta, tentoraz sa však zrútila na priľahlý dom.
      

"Celé Camerino so svojím historickým jadrom je pamiatkou. Vecné škody sú enormné," povedal miestny starosta Gianluca Pasqui a dodal, že zemetrasenia tu zanechali vážne škody i na ďalšom chráme - Kostole sv. Filipa.
      

Zrútenie kostola hlásili aj z mesta Visso, kde malo jedno zo stredajších zemetrasení epicentrum. "Je to ako po bombardovaní," uviedli očití svedkovia, ktorých citovala APA.
      

Kostol Najsvätejšieho Spasiteľa v Campi pri mestečku Norcia, približne 20 kilometrov južne od Vissa, takisto po najnovších zemetraseniach skončil v troskách, uviedol miestny arcibiskup Renato Boccardo. V samotnom meste Norcia (pôvodným latinským názvom Nursia), rodisku sv. Benedikta, zanechalo škody už zemetrasenie z augusta. V roku 1979 tu otrasy spôsobili smrť piatich ľudí a 2000 obyvateľov pripravili o domov.
      

Škody na majetku v súvislosti so stredajšími zemetraseniami zaznamenali taktiež v historickom umbrijskom meste Cascia, spájanom s menom sv. Rity, patriacej medzi najobľúbenejších svätcov predovšetkým v tých krajinách Európy či Ameriky, kde sa používajú románske jazyky.

Inzercia

Odporúčame

SMS komunikáciu medzi Dikom a Grendelom bude riešiť mediálny výbor

SMS komunikáciu medzi Dikom a Grendelom bude riešiť mediálny výbor

SMS komunikácia medzi šéfom spravodajstva RTVS Lukášom Dikom a bývalým hovorcom ministra vnútra a súčasným poslancom Gáborom Grendelom zamestná parlamentný mediálny výbor. Jeho mimoriadne rokovanie iniciuje SNS, ktorá v komunikácii vidí možné ovplyvňovanie spravodajstva. Oznámil to na dnešnej tlačovej konferencii poslanec Karol Farkašovský.

Nové pravidlá pre obce na boj s hazardom neprešli

Nové pravidlá pre obce na boj s hazardom neprešli

Obce nové pravidlá na boj s hazardom neodstanú. Poslanci Národnej rady SR dnes nepodporili návrh novely zákona o hazardných hrách od OĽaNO-NOVA, podľa ktorého mohli obce napr. zakázať iba niektoré hazardné hry. V súčasnosti môžu zakázať buď všetky, alebo žiadnu.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.