Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. október 2016

Európsky parlament žiada viac peňazí na nezamestnanosť mladých z rozpočtu EÚ

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) žiadajú viac peňazí na podporu zamestnanosti mladých ľudí v budúcoročnom rozpočte EÚ.

Vyplýva to z hlasovania europoslancov, ktorí dnes zaujali postoj k rozpočtu z dielne slovenského predsedníctva v Rade EÚ.

EP chce okrem zamestnanosti mladých výraznejšie finančne podporiť hospodársky rast a pomoc tretím štátom v rámci miernenia migračnej krízy. Europoslanci presadzujú viac financií aj pre poľnohospodárstvo a na kultúru.

Oproti návrhu Rady EP žiadajú poslanci o 4,1 miliardy eur viac na rozpočtových záväzkoch a o 2,5 miliardy viac na platby v budúcoročnom rozpočte.

Rada ešte pod vedením Vazila Hudáka navrhla rozpočet so záväzkami 156.38 miliárd eur a platbami vo výške 133.79 miliárd. V súčasnosti rokovania o rozpočte s EP a Európskou komisiou za slovenské predsedníctvo vedie štátny tajomník ministerstva financií Ivan Lesay.

Ten po trialógu s oboma inštitúciami vyhlásil, že únijný rozpočet v roku 2016 bol príliš prebytkový, čo treba zobrať do úvahy pri tvorbe toho budúcoročného. Predsedníctvo tiež apeluje na inštitúcie, aby využívalo rozpočtové zdroje efektívne a znížilo počet svojich  úradníkov o päť percent do roku 2017 v zmysle sľubu z roka 2013.

Počnúc dnešným hlasovaním sa začali trojtýždňové takzvané zmierovacie rozhovory medzi Radou a EP. Ich cieľom je dosiahnuť dohodu medzi oboma inštitúciami v dostatočnom časovom predstihu tak, aby EP stihol o rozpočte hlasovať a jeho predseda ho mohol podpísať v decembri.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.