Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. október 2016

UEFA pri miliónovej pôžičke Slovinsku neporušila pravidlá

UEFA neporušila žiadne pravidlá pri pôžičke štyri milióny eur, ktorá v júni 2015 smerovala na konto Slovinského futbalového zväzu.

Zo záverov interného vyšetrovania UEFA, ktoré zverejnila agentúra AP vyplýva, že bývalý generálny sekretár UEFA Gianni Infantino a ani súčasný šéf európskeho futbalu Aleksander Čeferin nepochybili.

Slovinský futbalový zväz požiadal o pôžičku a z nej potom kúpil menšinový podiel v štátnej lotérii Sportna loterija. Práve pre takéto použitie finančných prostriedkov sa neskôr táto transkacia stala predmetom vyšetrovania etickej komisie FIFA a UEFA.

Pod zmluvou o pôžičke boli podpísaní aj súčasný prezident FIFA Infantino a Čeferin, vtedajší šéf národného zväzu.

V etickom kódexe FIFA sa jasne píše, že funkcionári nesmú byť akýmkoľvek spôsobom spojení so stávkami, hazardnými hrami, či lotériami a majú zakázané mať v podiely v takýchto spoločnostiach.

Podľa záverov vyšetrovania UEFA ale v tomto prípade išlo o investíciu organizácií a nie jednotlivých osôb a vo svete futbalu nie je výnimočné, že kluby alebo národné federácie sú sponzorsky alebo inak zmluvne previazané so stávkovými alebo loterijnými spoločnosťami.

V prípade pôžičky Slovinsku tak ide o dohodu v súlade so štandardnými pravidlami UEFA a Slovinský zväz ju riadne spláca podľa dohodnutého kalendára, vyplýva z vyšetrovania. Podľa Čeferina išlo v tomto prípade pre zväz o "strategickú investíciu". Zo štátnej lotérie čerpá finančné výhody napríklad aj Španielsky futbalový zväz.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.