Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
22. november 2010

TÉMA: Blíži sa “Nežná” v komunálnej politike?

V sobotu tu máme ďalšie voľby. Tentokrát do orgánov samosprávy obcí. O čom budú? Finančná nestabilita samospráv, otvorenie sa modernosti a zmena štýlu práce úradov. To sú podľa Ivana Rončáka, politológa a projektového koordinátora Transparency International (momentálne kandidát na poslanca Mestského...

V sobotu tu máme ďalšie voľby. Tentokrát do orgánov samosprávy obcí. O čom budú?

Finančná nestabilita samospráv, otvorenie sa modernosti a zmena štýlu práce úradov. To sú podľa Ivana Rončáka, politológa a projektového koordinátora Transparency International (momentálne kandidát na poslanca Mestského zastupiteľstva v Ružomberku) hlavné výzvy blížiaceho sa hlasovania. Samosprávy sú podľa neho “značne závislé na zdrojoch financovania, ktoré nedokážu úplne ovplyvniť”. Ak budú chcieť naplniť obecné a mestské pokladnice, budú musieť pristúpiť k zvyšovaniu daní a poplatkov.

Kandidáti na poslanecké, starostovské a primátorské miesta chcú poriadne vyvetrať. “Mnoho vyzývateľov si ako motív zvolilo modernosť a väčšiu otvorenosť obcí a miest voči verejnosti. Tie sú totiž často stále technologicky nemoderné a voči verejnosti málo otvorené a komunikatívne,” konštatuje Rončák. K zmene štýlu myslenia a práce obecných a mestských úradov dodáva, že “samospráva reaguje s istým časovým posunom za veľkou politikou. V mnohých samosprávach ešte neprebehla ,nežná´ revolúcia, ich vedenie má korene v komunistickom režime”. Teší ho však predpoklad, že po týchto voľbách bude opäť menej komunistických starostov a primátorov.

Veriaci, zapojte sa

Slovenskí biskupi zvyčajne zverejňujú pred konaním parlamentných volieb pastiersky list . V prípade tohoročných komunálnych však Konferencia biskupov Slovenska (KBS) nevydá žiadne vyhlásenie. “Cirkev je vždy za aktívnu účasť na verejnom živote a k tomu vždy pozýva aj veriacich,” uviedol pre Postoy.sk hovorca KBS Jozef Kováčik. “Práve komunálne voľby sú dôležité z pohľadu konkrétnych záležitostí týkajúcich sa regiónu a miesta, kde obyvatelia žijú. Samospráva má dnes pomerne široké a dôležité kompetencie. Preto je potrebné, aby sa veriaci aktívne zapájali aj do výberu tých, ktorí na seba budú preberať kompetencie za rozhodovanie o týchto záležitostiach,” dodáva.

V každej obci či meste je samozrejmosťou, že miestny kňaz spolupracuje s predstaviteľmi obecného života. Inak tomu nie je ani v oravskej obci Rabča. “Počas pôsobenia v obci som prišiel do kontaktu so všetkými kandidátmi na starostu a vždy som sa stretol s ochotou pomôcť,” hovorí kňaz Miroslav Lettrich. Zástupcovia cirkvi a samosprávy majú na svoju spoluprácu široké pole možností. “Predovšetkým v oblasti školstva a voľnočasových aktivít detí a mládeže, ale aj v sociálnej a charitatívnej oblasti,” uvádza Lettrich.

Biskup na bilboardoch

Súčasťou predvolebnej kampane niektorých kandidátov sa nedobrovoľne stali aj cirkevní predstavitelia. Napríklad v Spišskej Novej Vsi na reklamné panely kandidáta na primátora Jána Volného (Smer-SD; na obr.) prilepili aj fotografiu spišského biskupa Františka Tondru. “Vnímame to ako techniku manipulácie s verejnou mienkou pred voľbami. Pán biskup je z toho znepokojený, nikdy na to súhlas nedal a ani nikto ho o súhlas nepýtal,” vyjadril sa pre Televíziu Markíza riaditeľ biskupského úradu Peter Majda.

Ďalšou obeťou predvolebného boja sa stal trnavský arcibiskup Róbert Bezák. Nedobrovoľne sa ocitol vo vydaní Trnavského hlasu z 18. novembra 2010, kde bolo v rámci inzercie publikované jeho kladné vyjadrenie na adresu primátorského kandidáta Bystríka Stanka (nezávislý; bývalý krajský policajný riaditeľ v Trnave; na obr.). Ocitol sa tak v spoločnosti bývalého ministra vnútra Róberta Kaliňáka, herca Petra Batthyányho či zabávača Vlada Voštinára odporúčajúcich voliť tohto kandidáta. Keďže išlo o inzerciu, redakcia nepreverovala, či arcibiskup Bezák kandidáta Stanka naozaj podporuje alebo nie. “Je mi ľúto, že som sa ocitol v scenári politickej reklamy, pričom môj pôvodný úmysel vyjadriť názor bol súkromný a poskytnutý pre osobné účely osoby, ktorú poznám z funkcie jeho doterajšieho úradu. Išlo o neautorizované publikovanie názoru a fotografie v rámci predvolebnej kampane, za čo sa úprimne ospravedlňujem,” uviedol v oficiálnom stanovisku arcibiskup Bezák.

SaS bude prepadák

Už tradične býva obsahom komentárov a analýz voličská účasť. Tá v komunálnych voľbách býva tradične nižšia ako v parlamentných. Zdá sa, že v tomto prípade neplatia slová o bližšej košeli ako kabáte. Pre Slovákov je stále zaujímavejšia “veľká” politika. Politológ Rončák očakáva približne rovnakú účasť, ako bola pred štyrmi rokmi, teda okolo 45 percent.

Dá sa predpokladať, že najmä vo veľkých mestách budú voliči voliť podľa straníckej príslušnosti, kým v menších komunitách zvíťazí osobnosť kandidáta, jeho vlastnosti a doterajšie výsledky. “V komunálkach víťaz berie všetko, preto záleží aj na tom, koho strany do primátorských volieb postavia a ako sa sformujú volebné koalície. Ľavicový kandidát bude zvolený v prípade rozbitia pravicových hlasov aj vtedy, ak reálna podpora pre ľavicu v meste je napríklad 30 percent. Takéto mesto v parlamentných voľbách volilo jasne pravicovo,” uvažuje Rončák.

Inzercia

Farbu straníckeho trička nepreceňuje ani kňaz Lettrich (na obr.). “Bežní ľudia v komunálnych voľbách stranícku príslušnosť príliš neriešia, najmä nie v obciach, kde každý každého pozná a ide skôr o charakter a povesť kandidáta. Aj na komunálnej úrovni o človeku dosť prezrádza stranícke tričko, ale nie až tak výrazne ako vo veľkej politike.”

Z politických strán hrozí najväčší neúspech strane Sloboda a solidarita, ktorá podľa Rončáka uspeje v koalícii s inými stranami, ale nie samostatne. “Nemá reálny miestny program ani dostatok kvalitných ľudí v regiónoch.” Paradoxne o tom svedčí aj internetová stránka SaS: kým ostatné parlamentné strany uverejňujú aspoň aké-také informácie o komunálnych voľbách, na webe SaSky sme zatiaľ nič podobné nenašli.

Koho voliť?

Miroslav Lettrich je v Rabči kňazom už dva roky, no z hľadiska lokálnych volieb sa zaujíma aj o mestá, kde pôsobil už predtým: Vysoké Tatry a Liptovský Mikuláš. “Najmä Mikulášťanom prajem lepší Mikuláš.” Trvalý pobyt má však tento kňaz v Tvrdošíne, kde sa zúčastní aj sobotňajších volieb. “Viac než dvadsať rokov stojí na čele mesta jediný človek (existuje na Slovensku ešte také mesto?) a, žiaľ, každý príchod do Tvrdošína ma napĺňa bezútešnosťou,” sucho konštatuje Lettrich.

Jeho rada miestnemu elektorátu je jasná: “Úplne pokojne ľuďom poviem, nech si zvolia predstaviteľov samosprávy podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia.”

Práve takéto odporúčanie je najlepšou odpoveďou na otázku Koho voliť? O kreslá do samosprávy sa pobijú stovky kandidátov. Vybrať si z nich toho správneho sa dá naozaj len podľa najlepšieho vedomia a svedomia. Dúfajme, že v sobotu budeme mať všetci šťastnú ruku.

Matúš Demko

Foto: slovakia.com, volby.tvnoviny.sk, bystrikstanko.sk, lettrich.blog.sme.sk

Odporúčame

ROZHOVOR: Cítim v sebe symetrickú bytosť

ROZHOVOR: Cítim v sebe symetrickú bytosť

Juraj Kuniak – človek, ktorý sa oblieka do siedmich koží básnika, spisovateľa, technika, podnikateľa, vydavateľa, horolezca a cestovateľa. Vzdelaním elektrotechnický inžinier (ČVUT v Prahe) a biznismen (Nottingham Business School). Nositeľ ocenenia The Best International Poet 2006, ktoré udeľuje štv...

KÁZEŇ MILANA HUDAČKA: Verejný život v službe Evanjelia

KÁZEŇ MILANA HUDAČKA: Verejný život v službe Evanjelia

Na slávnosť Krista Kráľa je dobré si uvedomiť, že cirkev si neželá zavádzať teokratické zriadenie, ale ponúka cestu, na ktorej spoločnosť nestratí zdroj svojej vnútornej sily. Počiatky kresťanstva boli u niektorých národov podmienené šťastným rozhodnutím ich kráľa prijať krst spoločne s ostatnými. T...

GLÓBUS: Pápež odpisuje Ahmadínedžádovi

GLÓBUS: Pápež odpisuje Ahmadínedžádovi

List, ktorý iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád pred niekoľkými týždňami adresoval Benediktovi XVI., neostal bez odozvy. Pápež sa vo svojej odpovedi prejavil nielen ako náboženský líder, ale aj ako obratný štátnik. Úctivá diplomatická reč v sebe ukrýva jasné posolstvo. Pápežova odpoveď bola iránsk...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.