Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. október 2016

Turecko obvinilo Sýriu z útoku na povstalcov barelovými bombami

Turecká tlačová agentúra Anadolu dnes informovala, že vrtuľník patriaci zrejme sýrskym vládnym silám zhodil barelové bomby na pozície Tureckom podporovaných povstalcov v sýrsko-tureckom pohraničí.

 Anadolu s odvolaním sa na vojenské zdroje dodala, že o život prišli dvaja povstalci a ďalší piati utrpeli zranenia. K útoku došlo v dedine Tal Madík neďaleko mesta Dábik na severe Sýrie. Agentúra neuviedla, kedy sa útok odohral.
      

Ak sa tieto informácie potvrdia, pôjde o prvú priamu zrážku so sýrskymi jednotkami, odkedy Turecko koncom leta na severe Sýrie spustilo svoju operáciu Štít Eufratu. Jej cieľom je posilniť bezpečnosť tureckého pohraničia a vytvoriť na sýrskej strane hraníc bezpečnú zónu - bez islamistov.
      

Velenie sýrskej armády však minulý týždeň uviedlo, že prítomnosť tureckých jednotiek na sýrskom území "predstavuje nebezpečnú eskaláciu a flagrantné narušenie suverenity Sýrie". Damask tiež avizoval, že zostrelí každé turecké lietadlo, ktoré vstúpi do sýrskeho vzdušného priestoru.
      

V reakcii na to turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu vyhlásil, že jeho krajina sa nedá zastrašiť. Upozornil tiež, že jednotky verné sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi naďalej bombardujú pozície sýrskych povstalcov, a nie džihádistov z organizácie Islamský štát (IS). Minister dodal, že turecká vojenská operácia v sýrskom pohraničí bude trvať až do dobytia severosýrskeho mesta al-Báb neďaleko Aleppa.
      

Okrem pomoci sýrskym povstalcom má táto operácia tureckej armády za cieľ aj zabrániť kurdským polovojenským oddielom v obsadení ďalších území po tom, ako sa z nich stiahnu džihádisti.

Inzercia

Odporúčame

Uvažuje sa o zavedení centrálneho hromadného výberu nových sudcov

Uvažuje sa o zavedení centrálneho hromadného výberu nových sudcov

Výber nových sudcov by mohol v budúcnosti prebiehať hromadne. S myšlienkou zavedenia centrálneho hromadného výberového konania kandidátov na sudcov prišla ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Jej ministerstvo zverejnilo predbežnú informáciu o príprave legislatívnej zmeny, ktorá by zaviedla takýto model.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.