Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. október 2016

Uvažuje sa o zavedení centrálneho hromadného výberu nových sudcov

Výber nových sudcov by mohol v budúcnosti prebiehať hromadne. S myšlienkou zavedenia centrálneho hromadného výberového konania kandidátov na sudcov prišla ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Jej ministerstvo zverejnilo predbežnú informáciu o príprave legislatívnej zmeny, ktorá by zaviedla takýto model.

Dôvodom na centralizáciu výberu je snaha o jeho zrýchlenie. Žitňanskej ministerstvo konštatuje, že ide v súčasnosti o zdĺhavý proces a obsadzovanie uvoľnených sudcovských miest trvá príliš dlho. Po zavedení takzvaných sudcovských previerok sa proces výberu kandidátov predĺžil na deväť mesiacov až rok.
      

Nových sudcov vyberajú súdy jednotlivo vo vlastnej réžii. Centrálne hromadné výberové konanie môže podľa ministerstva odstrániť "vyčkávanie" súdov na výsledok výberového konania a následného zabezpečovania pokladov pre posúdenie sudcovskej spôsobilosti uchádzača. Po novom by mohli byť kandidáti vybratí vopred a budú k dispozícii už v momente, keď sa sudcovské miesto uvoľní.
      

Ministerstvo predpokladá, že návrh novely zákona o sudcoch a prísediacich predloží na pripomienkovanie v decembri. Jej súčasťou by mali byť aj ďalšie zmeny. Rezort uvažuje o zavedení takzvaných hodnotiteľských senátov, ktoré by tvorili sudcovia venujúci sa výlučne hodnoteniu práce sudcov.
      

Dnes túto úlohu vykonávajú kolegovia sudcov popri sudcovskej činnosti, pričom výsledky takýchto hodnotení nie sú verejne známe. Je potrebné dopracovať hodnotenie – najmä pokiaľ ide o hodnotiteľov, avizuje ministerstvo. Prijať chce aj opatrenia na zrýchlenie disciplinárnych konaní voči sudcom.
      

Tie sú totiž momentálne zdĺhavé a je aj problém so zostavovaním disciplinárnych senátov. Podľa ministerstva je preto potrebné v záujme zabezpečenia plynulého priebehu disciplinárnych konaní prijať opatrenia na dôsledné, rýchle a efektívne uplatňovanie disciplinárnej zodpovednosti sudcov a taktiež opatrenia, ktoré určia jednoznačný orgán dohľadu nad plynulosťou týchto konaní pri zachovaní zloženia disciplinárnych senátov. 

 

Inzercia

Odporúčame

Drucker si kroky predchádzajúceho vedenia VšZP vysvetliť nevie

Drucker si kroky predchádzajúceho vedenia VšZP vysvetliť nevie

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker si nevie vysvetliť kroky predchádzajúceho vedenia Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Štátna poisťovňa po tom, čo zreálnila tvorbu technických rezerv, by mala ukončiť rok s rekordnou stratou. "Nechcem nikoho ani očierňovať, ani hneď robiť závery, preto je potrebné, aby sa veci poriadne zauditovali," skonštatoval Drucker po dnešnom rokovaní vlády.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.