Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. október 2016

Venezuelský parlament začne konanie proti prezidentovi Madurovi

Venezuelský parlament schválil začatie tzv. politického procesu proti prezidentovi Nicolásovi Madurovi.

Maduro sa má pred zákonodarcami zodpovedať z "porušovania ústavy, poškodzovania ľudských práv, útokov na demokraciu a hospodárskej krízy v krajine".

Líder vládnucich socialistov má na základe tohto rozhodnutia už na budúci týždeň odpovedať na otázky Národného zhromaždenia, v ktorom má prevahu opozícia, informovala dnes agentúra DPA s odvolaním sa vyhlásenie, zverejnené po utorňajšej mimoriadnej schôdzi tejto komory.

Venezuelský najvyšší súd však ešte v januári označil všetky rozhodnutia Národného zhromaždenia za neplatné, kým nebudú z jeho radov vylúčení traja politici obvinení z volebného podvodu.

Samotný Maduro výsledok utorňajšej schôdze parlamentu odsúdil s tým, že "nedovolí parlamentný puč a pravicoví politici všade by to mali chápať".

Venezuela zápasí s nedostatkom potravín a vysokou infláciou, ako aj s politickou krízou, ktorá pretrváva odvtedy, ako opozícia koncom vlaňajška zvíťazila v parlamentných voľbách - vláda si však ponechala kontrolu nad armádou či najvyšším súdom. Obe strany si navzájom pripisujú zodpovednosť za chaos.

Najvyšší volebný orgán minulý týždeň pozastavil proces, ktorý má viesť k vypísaniu referenda o odvolaní Madura. Vláda a opozícia sa medzitým dohodli na vzájomných rokovaniach, ktoré sa majú začať v nedeľu na venezuelskom ostrove Margarita.

Prívrženci opozície plánujú na dnes ďalšie masové demonštrácie proti Madurovi.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.