Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. október 2016

V prípade obvinenia Lipšica a Grendela podnikateľ Kočner spis videl

Vyšetrovateľ Policajného zboru umožnil podnikateľovi Marianovi Kočnerovi v procesnom postavení poškodeného nahliadnuť do vyšetrovacieho spisu.

Spis sa týka obvineného exministra vnútra Daniela Lipšica (OĽaNO-NOVA) a poslanca parlamentu Gábora Grendela (OĽaNO-NOVA). Kočner si tiež mohol zo spisu vyhotovovať fotokópie listín. Pre TASR to uviedlo oddelenie komunikácie a prevencie kancelárie prezidenta Policajného zboru.

"Oprávnenie poškodeného nazerať do spisu mu bolo umožnené podľa Trestného poriadku," odpovedalo policajné prezídium na otázku TASR, či vyšetrovateľ PZ umožnil nahliadnuť Marianovi Kočnerovi do spisu a ak áno, v akom procesnom postavení.

"Oprávnenie poškodeného obstarať si kópie spisu alebo jeho častí mu bolo umožnené podľa Trestného poriadku," zareagovalo na otázku, či mu policajný vyšetrovateľ umožnil vyhotoviť fotokópie zo spisu vrátane uznesenia o vznesení obvinenia.

TASR sa zaujímala aj o skutočnosť, prečo vyšetrovanie v tejto veci vedie expozitúra Stred, nakoľko aj uznesenie o vznesení obvinenia, bolo vyhotovené v Banskej Bystrici. "Z dôvodu prebiehajúceho trestného konania sa v súčasnom období k ďalším otázkam nebudeme vyjadrovať," odpovedalo oddelenie komunikácie a prevencie kancelárie prezidenta Policajného zboru.

Ako informovala Krajská prokuratúra (KP) v Bratislave, policajný vyšetrovateľ dňa 13.10.2016 vzniesol obvinenie voči Danielovi L. pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa v súbehu so zločinom ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva spolupáchateľstvom a taktiež pre prečin poškodzovania cudzích práv a prečin ohovárania. Gábor G. čelí obvineniu pre zločin ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva spolupáchateľstvom.

K predmetnej veci mal tlačovú besedu aj podnikateľ Marian Kočner, ktorý vo veci podal trestné oznámenie. Prítomným novinárom poskytol uznesenie o vznesení obvinenia voči obom politikom, podľa ktorého sú stíhaní za rovnaké trestné činy ako vo svojom písomnom stanovisku uviedla KP v Bratislave a ďalšie dokumenty.

Podľa uznesenia mali Daniel Lipšic a Gábor Grendel poskytnúť v apríli 2012 novinárom informácie a listinné dôkazy, ktoré získali neoprávnene. Daniel Lipšic mal podľa názoru vyšetrovateľa taktiež ako poslanec NR SR v novembri 2014 vystúpiť s prejavom pred médiami v úmysle poškodiť finančnú skupinu Penta a Jaroslava Haščáka tým, že v súvislosti s predajom CT prístroja mal uviesť nepravdivé údaje.

Lipšic a Grendel na brífingu dňa 18. októbra tohto roka okrem iného tvrdili, že za medializovanými informáciami o vznesení obvinenia voči nim je snaha kriminalizovať opozíciu.

Lipšic okrem iného argumentoval aj rozhodnutím okresného súdu v civilnom konaní v tejto kauze, ktorý žalobu voči nemu a rezortu vnútra zamietol. Rozhodnutie súdu však ešte nie je právoplatné.
 

Inzercia

Odporúčame

-10%
Vojna a trest
24,90 22,41

Novinka Michaila Zygara / Vojna a trest

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky. V knihe sa zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine, z ktorej vyvrela najhoršia vojna tohto storočia.

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.