Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
26. október 2016

Nemecko priškrtí sieť alternatívnych liečiteľov

Nemecko chce sprísniť udeľovanie povolení pre liečiteľov a homeopatov. Hustá sieť alternatívnych ambulancií sa im vymkla z rúk, zomierajú pacienti.
Nemecko priškrtí sieť alternatívnych liečiteľov

Ísť na akupunktúru alebo dať si predpísať homeopatické guľôčky na akúkoľvek chorobu nie je v Nemecku žiaden problém. Počet alternatívnych ambulancií tam totiž rastie šialeným tempom.

Ešte v roku 2007 bolo registrovaných 20 000 liečiteľov, dnes je ich viac ako dvojnásobok. Keď však niečo v liečbe pokazia, nemusia sa ničoho obávať. Majú oveľa viac slobody ako akýkoľvek bežný lekár a v podstate sú bez sankcií a kontroly. A systém je na ich strane. To by sa však malo po novom zmeniť. 

V poslednom období totiž narastá v Nemecku počet prípadov, keď liečba alternatívou poškodila pacienta alebo sa skončila dokonca smrťou. Posledné známe prípady sú z leta, z nemecko-holandského pohraničia, kde zomreli traja pacienti s rakovinou priamo po tom, ako absolvovali kúru u miestneho liečiteľa.

Podľa informácií nemeckej televízie WDR prokuratúra prešetruje ďalších 70 prípadov úmrtia po návšteve tejto ambulancie v pohraničnom meste Brüggen. Až 10-tisíc eur zaplatili pacienti za terapiu, ktorá ich stála život. Traja poslední pacienti zomreli pár dní po samotnej terapii, ďalší dvaja boli taktiež po návšteve alternatívnej ambulancie prevezení do nemocnice v ohrození života.

Prokuratúra začala okamžite vyšetrovanie vo veci zanedbania zdravotnej starostlivosti. Liečiteľ použil experimentálnu látku 3-BP (3-Bromopyruvat). Táto látka nie je schválená ako liek, ale jej použitie nie je vyslovene zakázané, čo využili práve alternatívne ambulancie. 

Merkelovej vláda preto pripravuje prísnejší schvaľovací proces pre liečiteľstvo, pod ktoré patrí aj homeopatia. „Vláda spomínané prípady berie ako podnet na kritické zhodnotenie celého systému,“ povedala štátna tajomníčka za CDU Widmann-Mauz.

Spolková vláda chce podporiť reformu zákona o alternatívnej liečbe a prispôsobiť ju tak štandardom ostatných liečebných postupov. Zvažuje tiež, že zavedie kontroly rozbujneného liečiteľského systému. V Nemecku sa totiž alternatíve veľmi darí, v súčasnosti tam pôsobí až 43-tisíc registrovaných liečiteľov.

Inzercia

Aj strana Zelených kritizuje, že úplne absentujú jednotné a záväzné smernice na ich vzdelávanie. Liečitelia nie sú dokonca viazaní ani povinnosťou viesť si dokumentáciu o pacientoch. To všetko by mal nový zákon zmeniť. Liečitelia potrebujú síce povolenie, dostanú sa však k nemu pomerne jednoducho. Stačí, keď preukážu na skúške základné medicínske vedomosti, že majú minimálne 25 rokov a diplom zo strednej odbornej školy.

V Nemecku však neexistujú žiadne detailné požiadavky na vzdelanie liečiteľov. Aj napriek tomu väčšina zo 117 zdravotných poisťovní alternatívnu liečbu prepláca.

 

Foto Flickr/Richard Craig

 

Odporúčame

Ako nevychovať malého tyrana

Ako nevychovať malého tyrana

Večer zverejníme rozhovor s kultovou postavou detskej psychológie Jiřinou Prekopovou. Pri tejto príležitosti sa vraciame k jej bestselleru Malý tyran, ktorý pred 30 rokmi vyvolal na Západe veľké polemiky.

Beh je metal i gospel

Beh je metal i gospel

Do cieľa ostáva posledných päťsto metrov. Predchádzajúcich deväťtisícpäťsto som odbehol po boku svojho súpera. Tretí bežec zaostáva len o 10 metrov. Prší, je sychravý októbrový podvečer. Mám toho plné zuby a nevládzem.