Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. október 2016

Rada RTVS bude rokovať o údajnom porušení zákona o programovej službe

Témou bude údajná komunikácia medzi opozičným poslancom Gáborom Grendelom (OĽaNO-NOVA) a novinármi RTVS na čele so šéfom spravodajstva Lukášom Dikom, ktorú zverejnil Marián Kočner.

Rada RTVS by dnes mala zaujať postoj k medializovaným informáciám o údajnom porušovaní zákona o Rozhlase a televízii Slovenska a Štatútu programových pracovníkov a spolupracovníkov RTVS. Radu dnes o 11.00 h čaká mimoriadne rokovanie, na ktorom by sa mal kontrolný orgán verejnoprávneho vysielateľa zaoberať zverejnenou komunikáciou medzi opozičným poslancom Gáborom Grendelom (OĽaNO-NOVA) a novinármi RTVS na čele so šéfom spravodajstva Lukášom Dikom. 

V pozvánke Rady RTVS na mimoriadne zasadnutie sa ako dôvod jeho zvolania uvádza podozrenie na porušenie zákona v časti o programovej službe RTVS, konkrétne ustanovenie o nestrannom, neskreslenom a vyváženom poskytovaní informácií. Druhým dôvodom je údajné porušovanie povinnosti vyplývajúcej zo Štatútu programových pracovníkov a spolupracovníkov RTVS, konkrétne bod upozorňujúci na neprípustnosť zámerného prispôsobovania obsahu programu alebo príspevku v prospech určitej záujmovej skupiny.

Na web neznámeho tvorcu s prepismi komunikácie G. Grendela s novinármi upozornil na minulotýždňovej tlačovej konferencii kontroverzný podnikateľ Marián Kočner. V prípade komunikácie s Dikom sa mal opozičný politik dohadovať so šéfom spravodajstva RTVS na tom, čo má byť v danom spravodajskom príspevku uverejnené. 

RTVS v reakcii upozornila, že žiadnym spôsobom nie je potvrdená dôveryhodnosť a pravdivosť zdroja a uviedla, že odmieta takúto nelegálnu a účelovú aktivitu, ktorá nastoľuje dôvodné podozrenie zo spáchania trestného činu. "Na druhej strane RTVS už interne podnikla v tejto veci všetky kroky podľa Štatútu programových pracovníkov a spolupracovníkov RTVS, keďže táto diskreditácia sa týka štyroch zamestnancov RTVS,“ informovala v piatok 21. októbra manažérka marketingu a komunikácie s verejnosťou RTVS Dominika Šulková.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.