Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. október 2016

Európsky parlament chce monitorovať dodržiavanie základných európskych hodnôt

Európsky parlament (EP) navrhol vytvorenie záväzného mechanizmu na monitorovanie porušovania zásad demokracie, právneho štátu a základných práv v členských štátov EÚ.

Vyplýva to z rezolúcie, ktorú dnes odhlasovali europoslanci v Štrasburgu.

"V praktických záležitostiach akými sú pravidlá hospodárskej súťaže, obchodná, či menová politika s ich dodržiavaním nie sú veľké problémy. Situácia sa však zhoršuje v prípade demokratických pravidiel, právneho štátu, či dodržiavania základných práv," priblížila poslankyňa Monika Flašíková-Beňová (Smer-SD).

Europoslankyňa Sophie in’t Veld zo skupiny Aliancie liberálov a demokratov za Európu skonštatovala, že základné európske hodnoty v súčasnosti nie sú dostatočne chránené.

Rezolúcia EP vyzýva Európsku komisiu (EK), aby vytvorila stály systém monitorovania dodržiavania týchto hodnôt. Ten by mal nahradiť doterajšiu prax, keď Únia reagovala na každé porušenie základných práv v členských štátoch osobitne.

"Doteraz to bolo priveľmi opatrné a neúčinné. Slabnúca viera v spoločné hodnoty pritom oslabuje aj vzájomnú dôveru, ktorá je pre ďalšie fungovanie EÚ nevyhnutná," uviedla k problematike Flašíková-Beňová.

Nový mechanizmus by mal obsahovať jasné pravidlá, ktoré určia, kedy sú porušované zásady demokracie a právneho štátu a aké opatrenia treba prijať na nápravu.

Europoslanci v rezolúcii navrhujú, aby EK každý rok porušenia skonzultovala s odborníkmi a vypracovala správu, ktorá by obsahovala odporúčania pre jednotlivé členské štáty. EP vyzval Európsku komisiu na predloženie príslušného návrhu do septembra 2017.
 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.