Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. október 2016

Vatikán a katolícka cirkev v Argentíne sprístupnia archívy z čias junty

Vatikán a katolícka cirkev v Argentíne ukončili katalogizáciu materiálov zo svojich archívov z čias tzv. špinavej vojny v Argentíne.

Čoskoro ich sprístupnia obetiam, ktoré dlhé roky obviňujú cirkev z podpory vojenskej junty a krytia jej zločinov.

Vatikán a argentínska katolícka cirkev dnes v spoločnom vyhlásení informovali, že proces katalogizácie a digitalizácie ich archívov z daného obdobia sa zavŕšil. Dodali, že v blízkej dobe budú tieto materiály sprístupnené obetiam prenasledovania.

V spoločnom vyhlásení sa uvádza, že Vatikán, jeho nunciatúra v Buenos Aires a konferencia biskupov Argentíny rozhodnutie o sprístupnení svojich archívov prijali v snahe slúžiť "pravde, spravodlivosti a mieru".

Otvorenie archívov z tejto éry argentínskych dejín prisľúbil pápež František na početných stretnutiach s príbuznými osôb zmiznutých počas vlády vojenskej junty v Argentíne, najmä s členmi hnutia Matky z Plaza de Mayo. Súčasný pápež bol v čase vojenskej diktatúry v Argentíne, v rokoch 1976-83, predstaveným rehole jezuitov.

Aj samotný pápež čelil obvineniam, že podporoval brutálnu vojenskú juntu, ktoré však rozhodne odmietol. Jeho kritici však trvajú na tom, že sa previnil minimálne svojím mlčaním, keď počas tzv. špinavej vojny, plnej vrážd a únosov, proti vláde nevystúpil.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.