Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. október 2016, 07:57

Cirkvi a židovské náboženské obce vyzvali na prísnejšiu reguláciu nedeľného predaja

Cirkvi a židovské náboženské obce vyzvali na prísnejšiu reguláciu nedeľného predaja

Foto: TASR - František Iván

Lídri cirkví: Spoločnosť, ktorá chce podporovať rodinu, by mala zachovať nedeľný odpočinok.

Predstavitelia kresťanských cirkví a židovských náboženských obcí na Slovensku sa zhodli, že dozrel čas viac diskutovať o prísnejšej regulácii nedeľného predaja. 

„Obraciame sa preto na predstaviteľov verejného života, zákonodarcov, odborárov, predstaviteľov samosprávy a mimovládnych organizácií, aby sme spoločne vytvorili podmienky na zlepšenie života našich rodín,“ uvádzajú v spoločnom vyhlásení

V pondelok sa uskutočnilo pravidelné stretnutie najvyšších predstaviteľov kresťanských cirkví a Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v Slovenskej republike. Na rokovaní v priestoroch Generálneho biskupského úradu Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania v Bratislave prijali vyhlásenie o prežívaní sviatočného dňa v rodine. 

Predstavitelia cirkví poukazujú na zlé sociálne a spoločenské podmienky, ktoré sú jednou z príčin rozpadu rodiny, keď mnohí cestujú za prácou na vzdialené miesta, iní zas pracujú denne do neskorého večera. Mnohí rodičia konštatujú, že pracovné povinnosti im neumožňujú tráviť viac času so svojimi deťmi.

„Veľkú škodu rodinám spôsobuje stále väčšie zotieranie rozdielu medzi pracovnými dňami a dňom pracovného pokoja.“ Zdieľať

„Veľkú škodu rodinám spôsobuje stále väčšie zotieranie rozdielu medzi pracovnými dňami a dňom pracovného pokoja. Sú to najmä ženy matky, ktoré nedeľu prežijú v obchodných prevádzkach. Spoločnosť, ktorá chce podporovať rodinu, by mala zachovať nedeľný odpočinok. Zamestnanci by mali mať právo venovať záver týždňa rodine, duchovným hodnotám a oddychu,“ píšu vo vyhlásení.

Inzercia

Zároveň pripomínajú, že pre kresťanov je nedeľa dňom Pána, dňom Ježiša Krista, oslavou jeho vzkriesenia a zoslania Ducha Svätého. Obracajú sa na všetkých kresťanov, aby sa vrátili k prežívaniu nedele ako sviatočného dňa, ako to vyplýva z Božieho prikázania.

„Pozývame všetkých kresťanov a ľudí dobrej vôle, aby sme nedeľu prežili v kruhu rodiny, venovali svoj čas Bohu a oddychu po namáhavej práci cez týždeň.“

Vyhlásenie podpísali bratislavský arcibiskup metropolita a predseda KBS Stanislav Zvolenský za Rímskokatolícku cirkev, generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku a predseda Ekumenickej rady cirkví v SR Miloš Klátik.

Ďalej Ján Babjak – prešovský arcibiskup metropolita a predseda Rady hierarchov za Gréckokatolícku cirkev, Rastislav – arcibiskup prešovský, metropolita českých krajín a Slovenska za Pravoslávnu cirkev na Slovensku, László Fazekas – biskup Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku a Pavel Procházka – superintendent Evanjelickej cirkvi metodistickej, slovenská oblasť.

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.