Die Welt: Rada NATO-Rusko sa opäť zíde v novembri

"Napriek všetkým politickým problémom existuje dostatok tém, ktoré sú spoločným záujmom NATO a Ruska," povedal nemenovaný diplomat denníku Die Welt.

V novembri sa po niekoľkomesačnej prestávke opäť zíde Rada NATO-Rusko. Konkrétny dátum ani agenda najdôležitejšieho fóra pre dialóg o vojenských otázkach medzi Západom a Moskvou však zatiaľ neboli stanovené, informoval dnes na svojej stránke nemecký denník Die Welt odvolávajúci sa diplomatické zdroje z prostredia Severoatlantickej aliancie.

"Napriek všetkým politickým problémom existuje dostatok tém, ktoré sú spoločným záujmom NATO a Ruska," povedal nemenovaný diplomat denníku Die Welt. Ako príklad spomenul väčšiu transparentnosť pri cvičeniach a väčšiu bezpečnosť vo vzdušnom priestore.

V stredu a vo štvrtok tento týždeň sa zídu v Bruseli ministri obrany NATO. Na stretnutí bude oznámené aj to, ktoré krajiny okrem Nemecka, USA, Veľkej Británie a Kanady vyšlú svojich vojakov do štyroch približne 1000-členných práporov, ktoré budú pôsobiť v troch pobaltských štátoch a v Poľsku.

Rada NATO-Rusko bola založená v roku 2002 s cieľom vybudovať a zlepšiť dôveru medzi bývalými aktérmi studenej vojny. Od júna 2014 bol dialóg kvôli udalostiam na Ukrajine na dva roky prerušený. Tento rok sa Rada NATO-Rusko stretla dvakrát, v apríli a v júli, ale nedospela ku konkrétnym výsledkom. 

Západ obviňuje Moskvu, že protiprávne anektovala ukrajinský polostrov Krym a podporuje proruských separatistov na východnej Ukrajine. Rusko naopak kritizuje NATO za plánované zvýšenie počtu vojakov a techniky v blízkosti svojich hraníc.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo