Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. október 2016

Die Welt: Rada NATO-Rusko sa opäť zíde v novembri

"Napriek všetkým politickým problémom existuje dostatok tém, ktoré sú spoločným záujmom NATO a Ruska," povedal nemenovaný diplomat denníku Die Welt.

V novembri sa po niekoľkomesačnej prestávke opäť zíde Rada NATO-Rusko. Konkrétny dátum ani agenda najdôležitejšieho fóra pre dialóg o vojenských otázkach medzi Západom a Moskvou však zatiaľ neboli stanovené, informoval dnes na svojej stránke nemecký denník Die Welt odvolávajúci sa diplomatické zdroje z prostredia Severoatlantickej aliancie.

"Napriek všetkým politickým problémom existuje dostatok tém, ktoré sú spoločným záujmom NATO a Ruska," povedal nemenovaný diplomat denníku Die Welt. Ako príklad spomenul väčšiu transparentnosť pri cvičeniach a väčšiu bezpečnosť vo vzdušnom priestore.

V stredu a vo štvrtok tento týždeň sa zídu v Bruseli ministri obrany NATO. Na stretnutí bude oznámené aj to, ktoré krajiny okrem Nemecka, USA, Veľkej Británie a Kanady vyšlú svojich vojakov do štyroch približne 1000-členných práporov, ktoré budú pôsobiť v troch pobaltských štátoch a v Poľsku.

Rada NATO-Rusko bola založená v roku 2002 s cieľom vybudovať a zlepšiť dôveru medzi bývalými aktérmi studenej vojny. Od júna 2014 bol dialóg kvôli udalostiam na Ukrajine na dva roky prerušený. Tento rok sa Rada NATO-Rusko stretla dvakrát, v apríli a v júli, ale nedospela ku konkrétnym výsledkom. 

Západ obviňuje Moskvu, že protiprávne anektovala ukrajinský polostrov Krym a podporuje proruských separatistov na východnej Ukrajine. Rusko naopak kritizuje NATO za plánované zvýšenie počtu vojakov a techniky v blízkosti svojich hraníc.

Inzercia

Odporúčame

-20%
Život s chuťou
11,90 9,52

Diár 2024 / / Život s chuťou

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.