KULTUREVUE: Chuťovky z MFF Bratislava 2010

Tohtoročný 12. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava 2010 opäť ponúkol divákom širokú škálu rôznorodých filmových tém. Mohli ste sa vyvaľovať na pláži, ale aj zistiť, že zlí chlapi stále spávajú dobre.

V programe pozostávajúcom z takmer 200 titulov si bolo z čoho vyberať. Človek miestami váhal, či má uprednostniť renomovaných svetových tvorcov alebo okrajové filmové pokusy, ktoré si prišli nevtieravým spôsobom vydobyť trochu záujmu našich, ale aj zahraničných divákov, o ktorých nebola na festivale núdza. Tak ako po minulé roky, aj posledný ročník prekvapil novými sekciami, do ktorých boli jednotlivé filmy tematicky radené.

Netradičné sekcie

Keďže milujem slnko a more, mimoriadne ma potešila neobvykle, ale zato originálne zvolená sekcia Všetci na pláž!, kde si diváci mohli pozrieť tituly s tematikou pláže a všetkým čo s ňou súvisí. Semiotika tohto bez tak dosť magického slova konotuje významy súvisiace so sladkou letnou bezstarostnosťou, príjemne ovlažujúcim podvečerným morským vánkom a, pravdaže, horúcim slnkom, bez ktorého by to nešlo. V tejto príjemnej sekcii som sa po niekoľkých rokoch opäť ocitol na premietaní vrcholného diela talianskej kinematografie Luchina Viscontiho Smrť v Benátkach a uvedomil som si, že čím som starší, tým mám k tejto óde na krásu oveľa bližšie. Okrem toho sa tu takmer po dvoch rokoch objavil aj jeden z ranných filmov nestora japonskej kinematografie Takeshi Kitana A Scene at the Sea, ktorého tvorbu si mimoriadne cením.

Ďalšia pozoruhodná sekcia niesla, nie náhodne, doslovný názov filmu Akira Kurosawu Zlí chlapi spávajú dobre, pričom tematicky zastrešovala filmy pojednávajúce o byrokracii, neprávosti a nespravodlivosti, ktoré nekompromisným spôsobom reflektujú náš súčasný svet. Znamená to, že spomínané témy majú cielene markantný, ba priam až akútny význam. Okrem Kurosawovej snímky tu šablónovite zapadol aj klasický taliansky film režiséra Francesca Rosiho Mesto v hrsti alebo horúca dokumentárna novinka rumunského režiséra Alexandru Solomona Kapitalizmus po novom, v ktorom neústupným a silne satirickým spôsobom poukazuje na sériu politických korupčných škandálov v jeho krajine.

Ocenenie pre Švankmajera

Podobne ako na minuloročných ročníkoch som sa tešil aj na súčasné kinohity, ktoré som si vďaka programu MFF Bratislava 2010 mohol pozrieť o čosi skôr, než stihli doraziť do našich kín. Opäť som ich vnímal ako príjemný relax od ťažkých filmových tém, ktoré k podobne nastaveným festivalom jednoducho patria. K slovu sa tak dostali Rodriquezove filmové jatky v zábavnej snímke Machete, nie príliš vydarený pokus Davida Finchera Sociálna sieť a nedá mi opomenúť ani posledný film mojej obľúbenej režisérky Sofie Coppolovej Somewhere, ktorý bol nakrútený v nezameniteľnom štýle jej predchádzajúcich filmov.

Znova som nedokázal odolať ani poslednému filmu suverénneho filmového mága Mikea Leigha, ktorý sa vo veľkom štýle predstavil existenciálnou drámou Ďalší rok. Tak ako vo svojich včasnejších snímkach, aj v tomto diele kladie do epicentra príbehu niekoľko ľudských bytostí, ocitajúcich sa na pomedzí rozmanitých životných ciest, na ktorých vytrvalo hľadajú samých seba.

Okrem množstva filmov, či už dokumentárnych alebo hraných, sprevádzali festival všakovaké osobnosti zo sveta filmu. Na mieste je spomenúť aspoň jedného z najdôležitejších hostí tohtoročného festivalu, svetoznámeho českého režiséra Jana Švankmajera, ktorý si prevzal ocenenie za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii. Všetci, čo jeho tvorbu poznajú, vedia, že nik iný by si ju tento rok nezaslúžil viac, ako tento nepolepšiteľný experimentátor filmového jazyka, ktorého s prehľadom citujú renomovaní odborníci filmového remesla po celom svete.

Už teraz sa teším na prekvapenia súvisiace s nie príliš šťastným číslom budúcoročného, 13. ročníka MFF Bratislava 2011.

Marek Vatraľ
Autor je externým doktorandom na Katedre estetiky UKF v Nitre.

Foto: www.iffbratislava.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo