Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. október 2016

Islamisti chcú odpútať pozornosť vládnej armády od Mósulu - útočia na západe

Spojenými štátmi vedená koalícia dnes pri svojich náletoch zničila päť vozidiel džihádistickej organizácie Islamský štát (IS) a zabila "veľký" počet jej príslušníkov. Operácia koaličných síl bola súčasťou úsilia pomôcť irackým jednotkám odraziť útok islamistov na mesto Rutba na západe Iraku.

Hovorca koaličných jednotiek, americký plukovník John Dorrian, dnes podľa agentúry AP uviedol, že bojovníci IS sa infiltrovali do tohto mesta v rámci poslednej série pokusov o útoky, ktorých cieľom je odvrátiť pozornosť irackej armády a jej spojencov od bitky o Mósul. Iracké vládne sily tam pred týždňom spustili rozsiahlu útočnú operáciu proti Islamskému štátu, ktorý Mósul ovláda od leta 2014.
      

Dorrian spresnil, že iracké sily pokusy o útok zo strany islamistov v meste Rutba odrazili aj za pomoci spojencov a pokračujú v útokoch na pozície IS.
      

Iracký generál Jahjá Rasúl, ktorý je hovorcom spoločného vojenského vedenia, spresnil, že IS začal útok na Rutbu uplynulú nedeľu. Dodal, že vládne sily majú situáciu plne pod kontrolou, a spresnil, že ozbrojenci IS v samotnom meste nie sú.
      

Tlačová agentúra Amák, napojená na IS, zverejnila na internete videozáznam, o ktorom tvrdí, že zachytáva príslušníkov IS, ako v nedeľu severne od Rutby útočili na pozície irackej armády.
      

Mesto Rutba leží v západoirackej provincii Anbár a od Mósulu, ležiaceho na severe Iraku, je vzdialené stovky kilometrov.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.