Čína sa do roku 2024 stane najväčším leteckým trhom na svete

Čína za necelých 10 rokov pripraví USA o ďalšie prvenstvo. Podľa Medzinárodného združenia leteckých prepravcov (IATA) sa ázijská krajina v roku 2024 stane najväčším leteckým trhom na svete z hľadiska počtu cestujúcich.

Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Čína pred pár rokmi zosadila USA z pozície najväčšieho svetového trhu s autami. A všetko nasvedčuje tomu, že rozmach domácich, ale aj zahraničných leteckých liniek jej pomôže predbehnúť USA aj v počte pasažierov v leteckej doprave.

IATA očakáva, že počet cestujúcich na vnútroštátnych a medzinárodných linkách v Číne sa za 10 rokov do roku 2025 zdvojnásobí na 927 miliónov ročne z vlaňajších 487 miliónov cestujúcich. A do roku 2035 dosiahne 1,3 miliardy osôb.

Na porovnanie, Spojeným štátom IATA predpovedá nárast počtu pasažierov na domácich a medzinárodných linkách do roku 2025 na 904 miliónov z vlaňajších 657 miliónov ľudí.

Globálna letecká doprava bude rásť, konštatuje združenie, pričom motorom jej rastu bude najmä ázijsko-tichomorský región. Vďaka expanzii tamojších ekonomík si totiž čoraz viac ľudí bude môcť dovoliť cestu lietadlom. India napríklad do roku 2025 predbehne v tomto smere Britániu a s 263 miliónmi pasažierov sa stane tretím najväčším leteckým trhom na svete. Británii IATA predpovedá 256 miliónov prepravených cestujúcich v roku 2025.

"Ľudia chcú lietať," skonštatoval Alexandre de Juniac, generálny riaditeľ IATA, podľa ktorého by letiská mali prispôsobiť terminály, runwaye, systém bezpečnostných kontrol, batožinové systémy, riadenie letovej premávky a ďalšie prvky tomuto trendu a rozšíriť ich, aby zvládli zvýšený nápor klientov.

Americký výrobca lietadiel Boeing odhaduje, že ázijsko-tichomorský región bude v nasledujúcich 20 rokov potrebovať vyše 15.000 nových lietadiel a približne 500.000 nových pilotov, členov palubného personálu a technikov.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo