Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. október 2016

Čína sa do roku 2024 stane najväčším leteckým trhom na svete

Čína za necelých 10 rokov pripraví USA o ďalšie prvenstvo. Podľa Medzinárodného združenia leteckých prepravcov (IATA) sa ázijská krajina v roku 2024 stane najväčším leteckým trhom na svete z hľadiska počtu cestujúcich.

Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Čína pred pár rokmi zosadila USA z pozície najväčšieho svetového trhu s autami. A všetko nasvedčuje tomu, že rozmach domácich, ale aj zahraničných leteckých liniek jej pomôže predbehnúť USA aj v počte pasažierov v leteckej doprave.

IATA očakáva, že počet cestujúcich na vnútroštátnych a medzinárodných linkách v Číne sa za 10 rokov do roku 2025 zdvojnásobí na 927 miliónov ročne z vlaňajších 487 miliónov cestujúcich. A do roku 2035 dosiahne 1,3 miliardy osôb.

Na porovnanie, Spojeným štátom IATA predpovedá nárast počtu pasažierov na domácich a medzinárodných linkách do roku 2025 na 904 miliónov z vlaňajších 657 miliónov ľudí.

Globálna letecká doprava bude rásť, konštatuje združenie, pričom motorom jej rastu bude najmä ázijsko-tichomorský región. Vďaka expanzii tamojších ekonomík si totiž čoraz viac ľudí bude môcť dovoliť cestu lietadlom. India napríklad do roku 2025 predbehne v tomto smere Britániu a s 263 miliónmi pasažierov sa stane tretím najväčším leteckým trhom na svete. Británii IATA predpovedá 256 miliónov prepravených cestujúcich v roku 2025.

"Ľudia chcú lietať," skonštatoval Alexandre de Juniac, generálny riaditeľ IATA, podľa ktorého by letiská mali prispôsobiť terminály, runwaye, systém bezpečnostných kontrol, batožinové systémy, riadenie letovej premávky a ďalšie prvky tomuto trendu a rozšíriť ich, aby zvládli zvýšený nápor klientov.

Americký výrobca lietadiel Boeing odhaduje, že ázijsko-tichomorský región bude v nasledujúcich 20 rokov potrebovať vyše 15.000 nových lietadiel a približne 500.000 nových pilotov, členov palubného personálu a technikov.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.