Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. október 2016

Steinmeier: Rozpad Európskej únie je skutočnou hrozbou

"Finančná kríza, vlna utečencov do Európy a šok referenda vo Veľkej Británii uvrhli Európu do silných turbulencií," povedal sociálnodemokratický politik pre SZ.

Rozpad Európskej únie je skutočnou možnosťou, varoval nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier v dnes zverejnených vyjadreniach pre denník Süddeutsche Zeitung (SZ).

"Finančná kríza, vlna utečencov do Európy a šok referenda vo Veľkej Británii uvrhli Európu do silných turbulencií," povedal sociálnodemokratický politik pre SZ.

Najmä uplynulý rok podľa neho neúprosne ukázal, že desaťročia platné istoty sú v súčasnosti znova spochybňované. "Trvalý mier na našom kontinente, Európa nemá žiadne alternatívy - to už jednoducho nie je obhájiteľné," citovala ho agentúra DPA.

Pravicoví populisti sa teraz pokúšajú takéto obavy využiť a poukazujú na údajné zlyhania EÚ, aby získali hlasy, uviedol Steinmeier.

"Aj zarytí stúpenci Európy vidia, že musíme (ľudí) znova presvedčiť, a musíme to robiť mimo izolovanosti profesionálnych stúpencov Európy. Ak si už nevieme vážiť hodnotu EÚ, potom skončí zle," dodal šéf nemeckej diplomacie.

Steinmeier bude dnes v Berlíne diskutovať o budúcnosti Európy s približne 400 mladými ľuďmi - v úvode príslušného diskusného "turné", ktoré jeho rezort organizuje po celom Nemecku.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.