Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. október 2016

Británia môže znížiť firemnú daň na 10 %, ak sa s EÚ nedohodne na voľnom obchode

Británia použije tento návrh, aby sa pokúsila presvedčiť EÚ, nech finančným spoločnostiam so sídlom v Spojenom kráľovstve garantuje tzv. európske pasové práva, ktoré im umožnia ďalej podnikať v celej únii, napísali Sunday Times.

Británia by mohla znížiť hlavnú sadzbu korporátnej dane na 10 % zo súčasných 20 %, ak sa jej nepodarí dosiahnuť s Európskou úniou (EÚ) dohodu o voľnom obchode, alebo keď finančné spoločnosti so sídlom v Británii stratia po brexite prístup na spoločný európsky trh. Uviedli to dnes noviny Sunday Times s odvolaním sa na zdroje, ktoré nechceli byť menované. Informovala o tom agentúra Reuters.

Podľa novín s týmto nápadom prišli poradcovia premiérky Theresy Mayovej. Londýn má totiž obavy, že členské štáty EÚ zaujmú tvrdý postoj na rokovaniach o brexite.

Británia použije tento návrh, aby sa pokúsila presvedčiť EÚ, nech finančným spoločnostiam so sídlom v Spojenom kráľovstve garantuje tzv. európske pasové práva, ktoré im umožnia ďalej podnikať v celej únii, napísali noviny.

"Ľudia tvrdia, že nemáme v rukách žiadne karty," citovali Sunday Times jeden zo zdrojov oboznámený so situáciou. Podľa neho má vláda v Londýne v rukách pár celkom dobrých kariet a môže ich použiť, ak sa rokovania začnú komplikovať. Napríklad, ak by firmám v Británii hrozilo, že stratia pasové práva, môže Londýn znížiť firemnú daň na 10 %, dodal.

Britský minister dopravy Chris Grayling dnes zase v relácii BBC vyhlásil, že je v záujme EÚ, aby uzavrela s Britániu dohodu o voľnom obchode bez ciel.

Na otázku moderátora Andrewa Marra, či komplikácie, ktoré sprevádzajú dohodu CETA o voľnom obchode EÚ s Kanadou, nie sú varovaním pre Britániu, Grayling, jeden z popredných stúpencov brexitu, povedal, že vzťahy Londýna s Bruselom sú odlišné, keďže Británia je jedným z najväčších exportných trhov únie.

Minister pripomenul, že nikto v kontinentálnej Európe by neprofitoval zo zníženia obchodnej výmeny s Britániou. Preto je presvedčený, že sa obe strany dohodnú na voľnom obchode, keďže je to v ich vlastnom záujme.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.