Poľský prezident Duda v Budapešti: Maďari sa môžu vždy spoľahnúť na Poliakov

Poliaci a Maďari podľa jeho slov spoločne nesú v Európe tisícročné kresťanské tradície, ktoré si nenechajú za žiadnu cenu vziať.

Maďari boli vždy priateľmi Poliakov, a aj v budúcnosti sa vždy budú môcť spoľahnúť na Poľsko, vyhlásil dnes v Budapešti poľský prezident Andrzej Duda v prejave na slávnostnom masovom mítingu usporiadanom pred budovou parlamentu pri príležitosti osláv 60. výročia vypuknutia maďarskej revolúcie a oslobodzovacieho boja v roku 1956.

Duda zdôraznil, že účastníci poznanského robotníckeho povstania v júni 1956, ktoré sa považuje za predobraz maďarskej revolúcie, chceli to isté ako Maďari: dôstojný život, slobodu - všetko to, o čo ich obral komunizmus.

"Maďari išli ešte ďalej, žiadali odchod sovietskych vojsk, nezávislosť, sebaurčenie a systém viacerých strán," dodal poľský prezident, ktorý pripomenul, že za slobodu zomreli mnohí Maďari. Podotkol, že Poľsko poskytlo v ťažkých časoch Maďarsku pomoc.

Poliaci a Maďari podľa jeho slov spoločne nesú v Európe tisícročné kresťanské tradície, ktoré si nenechajú za žiadnu cenu vziať tak, ako ani slobodu si nenechali vziať.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo