Tisíce ľudí si v Maďarsku fakľovým sprievodom pripomenuli 60. výročie revolúcie

Tisíce ľudí si včera účasťou na fakľovom sprievode pripomenulo v Budapešti vypuknutie maďarského protikomunistického povstania v roku 1956.

Podľa spravodajského servera 24.hu účastníci pochodu - najmä mladí ľudia - sa zhromaždili pri Technickej univerzite, kde študenti 22. októbra 1956 iniciovali revolučné udalosti.

Pred sprievodom išli už tradične tri historické nákladné vozidlá značky Csepel. Mnohí niesli symboly povstania - deravé národné vlajky, z ktorých vystrihli štátny znak obsahujúci komunistické symboly. V dave sa objavili aj poľské vlajky.   

Trasa pochodu viedla cez budínske Námestie Imre Nagya, kde pri pomníku Plameň revolúcie vystúpil s prejavom starosta Budapešti István Tarlós. Podujatie sa skončilo na Námestí Józefa Bema.

Revolúcia v Maďarsku vypukla 23. októbra 1956. K pokojnému protestu študentov, ktorí požadovali väčšie politické slobody, sa postupne pridala inteligencia, robotníci i roľníci, ktorí žiadali slobodu po rokoch stalinistického útlaku.

Demonštrácie prerástli do ozbrojeného odporu proti sovietskym vojakom, ktorí mali potlačiť revolúciu. Tú po dvoch týždňoch krvavo potlačila sovietska Červená armáda, pričom zahynulo takmer 3000 osôb, 12-tisíc ďalších utrpelo zranenia a približne 200-tisíc ľudí utieklo na Západ.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo