Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. október 2016

Fico: Smer je za morálne odsúdenie Mečiarových amnestií deklaráciou

Robert Fico trvá na tom, že Mečiarove amnestie sú morálnym suterénom, no sú právne nezrušiteľné.

Zrušenie Mečiarových amnestií Národnou radou SR nemožno právne akceptovať. Vládna strana Smer-SD je však ochotná podporiť ich morálne odsúdenie prostredníctvom deklarácie. Povedal to premiér a predseda strany Smer-SD Robert Fico v dnešnej diskusnej relácii Sobotné dialógy.

"Na túto tému nebudem meniť svoje postoje, nerobím politicky smrteľné saltá," povedal Fico. Stále trvá na tom, že Mečiarove amnestie sú morálnym suterénom, no sú právne nezrušiteľné. V tejto veci by podľa neho mohlo dôjsť k ešte jednej situácii. "Možno si do budúcnosti povieme, že zmeňme ústavu tak, aby prezident nemohol udeliť amnestiu," vysvetlil. Individuálne rozhodnutie o milosti by mu však podľa Fica mohlo ostať.

Amnestie udelené v roku 1998 sa týkajú prípadu zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča ml. do cudziny, ako aj zmareného referenda. Zo skutku zavlečenia bolo podozrievané vtedajšie vedenie SIS. S prípadom súvisí aj vražda Róberta Remiáša, ktorá sa stala pred 15 rokmi. 

Fico povedal, že s bývalým prezidentom Michalom Kováčom mal dobré osobné vzťahy. Mali si podľa neho čo povedať aj v období, keď bol Kováč na politickom dôchodku. "Je mi ľúto, že nás opustil, dovolím si však povedať, že vláda sa veľmi pričinila o to, aby sa s ním verejnosť rozlúčila dôstojne," dodal premiér.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.