Tsipras vyzval veriteľov na reštrukturalizáciu gréckeho dlhu

"Ak nebude mať Grécko prístup na finančné trhy, potom budú Európania nútení neustále ho zachraňovať a požičiavať mu peniaze," povedal grécky premiér.

Grécky premiér Alexis Tsipras včera varoval veriteľov svojej krajiny, že ak sa nedohodnú na reštrukturalizácii dlhu, roztočia tak nekonečnú špirálu záchranných balíkov. Informovala o tom agentúra Reuters.

Tsipras v Bruseli apeloval na veriteľov, aby do konca roka bližšie špecifikovali, ako by Grécko mohlo znížiť svoje obrovské dlhy, najvyššie v celej eurozóne.

Upozornil, že ak to eurozóna a ďalší veritelia neurobia, investori sa budú Grécku ďalej vyhýbať, a to bude mať negatívny vplyv na zotavovanie jeho ekonomiky. A ak sa včas neprijmú potrebné rozhodnutia, ohrozí to celý záchranný program, varoval Tsipras.

"Ak nebude mať Grécko prístup na finančné trhy, potom budú Európania nútení neustále ho zachraňovať a požičiavať mu peniaze," povedal.

Tsipras chce, aby veritelia pomohli Aténam zmierniť dlh, a aby Európska centrálna banka (ECB) zaradila Grécko do svojho programu masívneho nákupu aktív z eurozóny.

Zadlžená krajina by sa chcela vrátiť na dlhopisové trhy v roku 2018, keď vyprší súčasný, tretí záchranný program pre Grécko.

Tsipras je podľa vlastných slov optimista a verí, že veritelia prijmú dôležité rozhodnutie o reštrukturalizácii gréckeho dlhu už na decembrovom zasadaní ministrov financií eurozóny, tzv. Euroskupiny.

Vlády z eurozóny v máji ponúkli Grécku, že mu zmiernia dlh v roku 2018, keď súčasný program skončí. Ale nešpecifikovali, ako to chcú urobiť. Čiastočne pre to, že podľa názoru Nemecka momentálne nie je potrebné podnikať žiadne kroky na pomoc Grécku, a čakajú tiež na rozhodnutie Medzinárodného menového fondu, či sa znova zapojí do pomoci Aténam.

Francesco Drudi, ktorý zastupuje ECB na rokovaniach veriteľov s Aténami, včera v tejto súvislosti pripomenul Grécku, že žiadna reštrukturalizácia dlhu mu neumožní odkloniť sa od zavádzania sľúbených reforiem.

Dodal, že ECB bude potrebovať nové analýzy o udržateľnosti situácie v Grécku predtým, ako sa rozhodne zaradiť krajinu do svojho programu kvantitatívneho uvoľňovania.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo