Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. október 2016

Tsipras vyzval veriteľov na reštrukturalizáciu gréckeho dlhu

"Ak nebude mať Grécko prístup na finančné trhy, potom budú Európania nútení neustále ho zachraňovať a požičiavať mu peniaze," povedal grécky premiér.

Grécky premiér Alexis Tsipras včera varoval veriteľov svojej krajiny, že ak sa nedohodnú na reštrukturalizácii dlhu, roztočia tak nekonečnú špirálu záchranných balíkov. Informovala o tom agentúra Reuters.

Tsipras v Bruseli apeloval na veriteľov, aby do konca roka bližšie špecifikovali, ako by Grécko mohlo znížiť svoje obrovské dlhy, najvyššie v celej eurozóne.

Upozornil, že ak to eurozóna a ďalší veritelia neurobia, investori sa budú Grécku ďalej vyhýbať, a to bude mať negatívny vplyv na zotavovanie jeho ekonomiky. A ak sa včas neprijmú potrebné rozhodnutia, ohrozí to celý záchranný program, varoval Tsipras.

"Ak nebude mať Grécko prístup na finančné trhy, potom budú Európania nútení neustále ho zachraňovať a požičiavať mu peniaze," povedal.

Tsipras chce, aby veritelia pomohli Aténam zmierniť dlh, a aby Európska centrálna banka (ECB) zaradila Grécko do svojho programu masívneho nákupu aktív z eurozóny.

Zadlžená krajina by sa chcela vrátiť na dlhopisové trhy v roku 2018, keď vyprší súčasný, tretí záchranný program pre Grécko.

Inzercia

Tsipras je podľa vlastných slov optimista a verí, že veritelia prijmú dôležité rozhodnutie o reštrukturalizácii gréckeho dlhu už na decembrovom zasadaní ministrov financií eurozóny, tzv. Euroskupiny.

Vlády z eurozóny v máji ponúkli Grécku, že mu zmiernia dlh v roku 2018, keď súčasný program skončí. Ale nešpecifikovali, ako to chcú urobiť. Čiastočne pre to, že podľa názoru Nemecka momentálne nie je potrebné podnikať žiadne kroky na pomoc Grécku, a čakajú tiež na rozhodnutie Medzinárodného menového fondu, či sa znova zapojí do pomoci Aténam.

Francesco Drudi, ktorý zastupuje ECB na rokovaniach veriteľov s Aténami, včera v tejto súvislosti pripomenul Grécku, že žiadna reštrukturalizácia dlhu mu neumožní odkloniť sa od zavádzania sľúbených reforiem.

Dodal, že ECB bude potrebovať nové analýzy o udržateľnosti situácie v Grécku predtým, ako sa rozhodne zaradiť krajinu do svojho programu kvantitatívneho uvoľňovania.

Odporúčame

-10%
Vojna a trest
24,90 22,41

Novinka Michaila Zygara / Vojna a trest

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky. V knihe sa zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine, z ktorej vyvrela najhoršia vojna tohto storočia.

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.