Tri americké štáty zamietli žiadosť Moskvy o monitorovanie prezidentských volieb

Moskva sa dožadovala prítomnosti vo volebných miestnostiach, aby tak mohla skúmať "americkú skúsenosť s organizovaním volebného procesu".

Tri americké štáty, menovite Oklahoma, Louisiana a Texas, zamietli žiadosť Moskvy o to, aby pri nadchádzajúcich prezidentských voľbách mohli byť prítomní ruskí pozorovatelia. S odvolaním sa na tamojšie úrady a médiá o tom v piatok informovala agentúra AP. 

Kancelária oklahomaského štátneho tajomníka uviedla, že ešte v auguste dostala list od ruského generálneho konzulátu v Houstone. V ňom sa Moskva dožadovala prítomnosti vo volebných miestnostiach, aby tak mohla skúmať "americkú skúsenosť s organizovaním volebného procesu". Kancelária žiadosť zamietla, pričom upozornila, že oklahomský zákon povoľuje prítomnosť vo volebných miestnostiach výhradne voličom a volebným úradníkom. 

Podobné žiadosti zamietli príslušné úrady aj v dvoch ďalších amerických štátoch - v Louisiane a Texase, približuje AP. 

Zahraničné vlády sa síce oficiálne môžu uchádzať o pozorovanie amerických volieb, je však v kompetencii jednotlivých štátov, či ich žiadostiam vyhovejú, uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Mark Toner.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo