Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. október 2016

Tri americké štáty zamietli žiadosť Moskvy o monitorovanie prezidentských volieb

Moskva sa dožadovala prítomnosti vo volebných miestnostiach, aby tak mohla skúmať "americkú skúsenosť s organizovaním volebného procesu".

Tri americké štáty, menovite Oklahoma, Louisiana a Texas, zamietli žiadosť Moskvy o to, aby pri nadchádzajúcich prezidentských voľbách mohli byť prítomní ruskí pozorovatelia. S odvolaním sa na tamojšie úrady a médiá o tom v piatok informovala agentúra AP. 

Kancelária oklahomaského štátneho tajomníka uviedla, že ešte v auguste dostala list od ruského generálneho konzulátu v Houstone. V ňom sa Moskva dožadovala prítomnosti vo volebných miestnostiach, aby tak mohla skúmať "americkú skúsenosť s organizovaním volebného procesu". Kancelária žiadosť zamietla, pričom upozornila, že oklahomský zákon povoľuje prítomnosť vo volebných miestnostiach výhradne voličom a volebným úradníkom. 

Podobné žiadosti zamietli príslušné úrady aj v dvoch ďalších amerických štátoch - v Louisiane a Texase, približuje AP. 

Zahraničné vlády sa síce oficiálne môžu uchádzať o pozorovanie amerických volieb, je však v kompetencii jednotlivých štátov, či ich žiadostiam vyhovejú, uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Mark Toner.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.