Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. október 2016

Fico: Na migračných kvótach nie je zhoda, navrhujem "efektívnu solidaritu"

Vždy, keď otvoríme otázku migračných kvót, zatrasie sa celá miestnosť, pretože stále neexistuje zhoda na tom, ako pokračovať do budúcnosti.

Takto dnes opísal rokovania o migrácii po summite Európskej rady v Bruseli slovenský premiér Robert Fico.

Fico považuje súčasný systém povinných kvót za "politicky mŕtvy". Má ambíciu patovú situáciu vyriešiť predložením alternatívneho návrhu reformy únijného azylového systému. Nazval ho "efektívna solidarita", ale odmietol prezradiť podrobnosti návrhu. Zatiaľ povedal len to, že chce pri migračnej kríze presadiť riešenie založené na dobrovoľnosti.

"Každý mesiac prichádza podľa Angely Merkelovej do Nemecka 14.000 až 16.000 utečencov," uviedol Fico s tým, že je to stále pomerne vysoké číslo, hoci sa ho podarilo oproti minulému roku znížiť. Ocenil pokrok, ktorý nastal pri ochrane vonkajších hraníc únie, pomohla aj migračná dohoda s Tureckom.

Vo štvrtok o návrhu azylovej reformy hovoril s nemeckou kancelárkou a avizoval, že ho predloží počas budúceho týždňa. Predseda vlády chce, aby sa slovenský návrh azylovej reformy stal po budúcom summite Európskej rady v decembri predmetom politických rokovaní. Nevylúčil, že sa preň dovtedy pokúsi získať podporu jednotlivých lídrov EÚ.

Inzercia

Odporúčame