Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. október 2016

Fico: Slovensko pracuje na alternatívnom návrhu reformy azylového systému EÚ-2

V súčasnosti je na stole návrh Európskej komisie na reformu európskej azylovej politiky, ale podľa Fica si len ťažko získava podporu medzi členskými štátmi, pretože obsahuje permanentný systém povinných kvót.

Pracujeme na alternatívnom návrhu reformy azylovej politiky, ktorá by mohla nahradiť systém povinných kvót. Na summite Európskej rady v Bruseli o tom včera  médiá informoval slovenský premiér Robert Fico.

"Oznámil som kolegom, že chceme hneď po summite predstaviť alternatívny návrh, ako postupovať pri reforme azylového systému," uviedol Fico. Na návrhu spolupracuje s Európskou komisiou a plánuje ho predstaviť budúci týždeň, keď bude spracovaný do zrozumiteľnej podoby.

V súčasnosti je na stole návrh Európskej komisie na reformu európskej azylovej politiky, ale podľa Fica si len ťažko získava podporu medzi členskými štátmi, pretože obsahuje permanentný systém povinných kvót. Premiér v tejto patovej situácii považuje za povinnosť Slovenska v pozícii predsedníckeho štátu Rady EÚ predložiť alternatívu a hľadať východisko.

"Kvóty sú politicky mŕtve, nikto ich nerešpektuje, nikto ich neaplikuje, ale právne žijú, lebo rozhodnutie ministrov vnútra stále existuje," skonštatoval Fico. V tejto súvislosti uviedol, že Slovensku stále záleží na žalobe, ktorú pre kvóty podalo, a chce, aby to bolo uvedené aj v zázname rokovaní zo summitu.

Podľa Fica je každý členský štát ochotný prejaviť solidaritu, ale každý to môže spraviť iným spôsobom. Ak by sa preto Slovensku podarilo presadiť kompromis v otázke reformy azylovej politiky, považoval by to za úspech slovenského predsedníctva.

Predseda vlády chce, aby sa slovenský návrh azylovej reformy stal po budúcom summite Európskej rady v decembri predmetom politických rokovaní. Nevylúčil, že sa preň pokúsi získať podporu jednotlivých únijných premiérov.

Na začiatku summitu sa Fico stretol s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, ktorá vyjadrila podporu prioritám EÚ dohodnutým na neformálnom summite v Bratislave. Fico vyzdvihol, že sa slovenskému predsedníctvu podarilo ratifikovať parížsku klimatickú dohodu a pomôcť Bulharsku s ochranou vonkajšej hranice únie. "Ukazuje sa, že ak si niečo naplánujeme a aj sa tomu venujeme, prichádzajú výsledky," zhrnul Fico.

Na margo obchodnej dohody CETA s Kanadou vyhlásil, že únia je veľmi blízko k jej odsúhlaseniu. Definitívne rozhodnutie malo padnúť včera v noci.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.