Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. október 2016

Mayová v Bruseli požiadala, aby sa už nekonali neformálne summity EÚ bez Britov

Mayová si želá byť zapojená do všetkých diskusií a chce, aby aj neformálne summity boli vo formáte 28 krajín, inak ťažko prijme veci, ktoré si ostatných 27 krajín dohodne medzi sebou. 

Britská premiérka Theresa Mayová, ktorá sa zúčastňuje na svojom prvom summite Európskej únie, vo štvrtok v Bruseli vyzvala svojich európskych kolegov, aby už neviedli ďalšie summity bez účasti Spojeného kráľovstva. Uviedol to európsky týždenník Politico vo svojom internetovom vydaní.

Politico s odvolaním sa na nemenovaného diplomata EÚ citoval Mayovú, podľa ktorej bude pre ňu ťažké prijímať veci, ktoré si 27 národní lídri dohodnú medzi sebou.

Britská premiérka údajne počas prvého dňa summitu EÚ prerušila prebiehajúcu diskusiu premiérov a prezidentov o migrácii a vyzvala svojich kolegov, aby už nepripravovali žiadne ďalšie stretnutia na vrcholovej úrovni s vylúčením Británie.

Lídri 27 členských krajín EÚ doteraz uskutočnili dve neformálne stretnutia od júnového britského referenda o brexite. Prvé sa konalo koncom júna na záver pravidelného summitu EÚ, keď z rokovaní o budúcej podobe únie odišiel David Cameron a druhé bolo 16. septembra v Bratislave. Ďalší neformálny summit 27 krajín, bez Británie, by sa mal konať v januári na Malte.

Mayová si želá byť zapojená do všetkých diskusií a chce, aby aj neformálne summity boli vo formáte 28 krajín, inak ťažko prijme veci, ktoré si ostatných 27 krajín dohodne medzi sebou. 

Predseda Európskej rady Donald Tusk však Mayovú upozornil, že boli dôvody na to, aby sa stretli iba lídri 27 krajín, s čím sa Londýn musí zmieriť.

Britská premiérka na summite poďakovala predsedovi vlády SR Robertovi Ficovi, ktorý je zodpovedný za slovenské predsedníctvo v EÚ a aj Donaldovi Tuskovi, že jej poskytli "inštruktáž" o bratislavskom summite, ktorý vyústil do prijatia Bratislavskej cestovnej mapy.  

Októbrový summit EÚ nie je zameraný na otázky okolo brexitu, tie budú aktuálne až po aktivácii článku 50 Lisabonskej zmluvy, Mayová však počas štvrtkovej pracovnej večere svojich kolegov informovala o poslednom vývoji v jej krajine v súvislosti s brexitom.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.