Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. október 2016

Z porušovania prímeria v Jemene sa už obviňujú obe strany konfliktu

Obe strany jemenského konfliktu sa dnes len niekoľko hodín po tom, ako do platnosti vstúpilo trojdňové prímerie sprostredkované Organizáciou Spojených národov, obvinili z porušovania pokoja zbraní. Informovala o tom agentúra DPA.

Vojenská koalícia vedená Saudskou Arábiou, ktorá podporuje vládu medzinárodne uznávaného jemenského prezidenta Abda Rabbuha Mansúra Hádího, uviedla, že šiitskí povstalci porušili od polnoci miestneho času prímerie prinajmenšom 43-krát. Povstalci a ich spojenci podľa nej útočili aj za hranicami Saudskej Arábie.

"Paľba bola opätovaná v súlade so štandardnými postupmi," vyhlásila vojenská koalícia, pričom neuviedla nijaké podrobnosti o zásahoch. Rakety vypálené povstalcami podľa saudskoarabskej štátnej agentúry SPA zasiahli pohraničnú saudskoarabskú provinciu Džázán. Pri týchto útokoch údajne utrpeli zranenia dvaja civilisti.

Šiitskí povstalci známi ako húsíovia dnes zase uviedli, že provládne sily podporované koalíciou zaútočili na ich pozície v provincií Džauf pri saudskoarabských hraniciach.

Platné 72-hodinové prímerie je doposiaľ poslednou snahou o ukončenie bojov v Jemene, kde stroskotalo už niekoľko podobných iniciatív. Predchádzajúce prímerie bolo vyhlásené v apríli a vyústilo do neúspešných mierových rozhovorov.

Konflikt v Jemene si od marca 2015 vyžiadal životy vyše 4000 civilistov a svoje domovy preň boli nútené opustiť viac ako tri milióny z 26 miliónov obyvateľov krajiny.

Inzercia

Odporúčame

-20%
Živo(t) v kostole
13,99 11,19

Pre tých, čo radi objavujú / Živo(t) v kostole

Bohato ilustrovaná kniha - leporelo, ktoré malým aj veľkým deťom pútavo priblíži pestrosť liturgického roku

Bohato ilustrovaná kniha - leporelo, ktoré malým aj veľkým deťom pútavo priblíži pestrosť liturgického roku

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.